Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
  ALMAN HAVA KUVVETLERİ (LUFTWAFFE )
      STRATEJİK HAVA BİRLİKLERİ
  » Üst Konu
STRATEJİK HAVA BİRLİKLERİ
TAKTİK HAVA BİRLİKLERİ
HAVA FİLOLARININ TANIMLANMASI
HAVA FİLOLARININ İŞARETLENMESİ
GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ LUFTWAFFE PİLOTLARI

 
STRATEJİK HAVA BİRLİKLERİ
Luftflotte - Hava Ordusu - Korgeneral/Mareşal - 500/1,000 Uçak


2 nci Dünya Savaşı’ndan önce Almanya’nın çeşitli bölgelerinde üslenmiş dört hava ordusu bulunmaktaydı. 1940’da Norveç’in işgalinden sonra karargahı Oslo’da olan beşinci bir hava ordusu meydana getirildi. 1943’te de Doğu Cephesi’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Smolensk’te altıncı bir hava ordusu daha kuruldu. En yüksek komuta kademesidir. Müttefik Hava Kuvveti’nin eşiti olmakla birlikte müttefiklerin uygulamasının aksine bir tek göreve ihdas edilmemiştir.


Fliegerkorps - Hava Kolordusu - Tümgeneral/Korgeneral - 250/500 Uçak

Kimi kaynaklarca bir hava kolordusunun iki veya üç hava tümeninden oluştuğu; kimi kaynaklarca da esasen mevcut olan hava tümenlerine - sırf Müttefikler’e Alman hava kuvvetlerini olduğundan daha güçlü göstermek için - bu adın verildiği; hatta bazı hallerde bu kolorduların tümenlerden de küçük oldukları kaydedilmektedir. Belli bir bölgedeki bütün hava unsurlarını kontrol eden oldukça esnek bir birliktir. Sürekli olmamakla birlikte bazı hava kolordularına özel görevler verilmiştir. Örneğin, VIII FLIEGERKORPS yakın hava desteğine ve savaş gemilerine saldırı görevine de X FLIEGERKORPS tahsis edilmiştir. Savaşın sonlarına doğru, Batı Avrupa’da olduğu gibi geniş bir bölgeye yayılmış bütün avcı uçaklarını kontrol etmek maksadıyla avcı kolorduları oluşturulmuştur.


Fliegerdivision - Hava Tümeni - Tuğgeneral/Tümgeneral - 250/500 Uçak

2 nci Dünya Savaşı’nın başında hava ordusuna ait uçuş birlikleri iki veya üç hava tümeni biçiminde örgütlenmiştir. FLIEGERDIVISION (çoğulu FLIEGERDIVISIONEN), komuta zincirinde hava filosunun üzerindeki basamak olmasına rağmen çoğunlukla atlanmıştır. Savaşın sonlarına doğru, Kuzey Fransa’da olduğu gibi bir bölgeye yayılmış bütün avcı uçaklarını kontrol etmek maksadıyla avcı tümenleri oluşturulmuştur.


LUFTWAFFE STRATEJİK HAVA BİRLİKLERİ KURULUŞ ŞEMASI