Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
  II. DÜNYA SAVAŞI’NDA EN FAZLA UÇAK DÜŞÜREN PİLOTLAR
      HANS JOACHİM MARSEİLLE
  » Üst Konu
ADOLF GALLAND
ERİCH HARTMANN
GERHARD BARKHORN
GÜNTER RALL
HANS JOACHİM MARSEİLLE
HANS ULRICH RUDEL
OTTO KİTTEL
WALTER NOWOTHY

 
HANS JOACHİM MARSEİLLE

Hans Joachim Marseille (13 Aralık, 1919 Berlin-Charlottenburg, Almanya - 30 Eylül 1942 Sidi Abd el Rahman, Mısır ) İkinci Dünya Savaşı avcı pilotu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Messerschmitt ile 154 tane İngiliz avcı ucağı düşürerek Afrika’da İngilizleri çok zor durumda bırakmış ünlü Alman pilotudur. Dönemin en iyi uçaklarından 382 seferde 101 P-40s, 30 Hurricanes, 16 Spitfires toplam 154 tane düşürmüş, 4 tane de bombardıman uçağı düşürmüştür. 15 Eylül 1942’de 11 dakika içinde 7 Avustralya avcı uçağı, 17 Haziran 1942 ’de 7 dk. içinde 6 uçak düşürerek ne denli iyi bir pilot olduğunu kanıtlamıştır. Kariyeri boyunca düşürdüğü her bir uçak için harcadığı ortalama mermi adedi 15 dir.

Üstün bir manevra kabiliyetine sahip olan Marseille, nişan kabiliyeti ile de eşsiz bir pilottur. Manevra yaparken de ateş etmesiyle ünlüdür. Tüm zamanların belki de en iyi nişan alan pilotudur. Düşürüğü uçaklara bakıldığında mermilerin kokpitten motora kadar sıralandığı görülmüştür. Belki Erich Hartmann gibi çok yüksek bir sayıya ulaşamamıştır, fakat bunda Rus cephesinde Rus pilotlara karşı değil de İngiliz Spitfire’e karşı savaşmasının ve erken ölmesinin de etkisi olmuştur. Kaderin bir cilvesi olarak savaşırken değil bir kaza sonucu ölmüştür.