Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
ALMANYA
  Michael Wittmann
  » Üst Konu
ERİCH VON MANSTEİN
ERWİN ROMMEL
GERD VON RUNDSTEDT
HEİNRİCH HİMMLER
HEİNZ GUDERİAN
HERMANN GOERİNG
Michael Wittmann

 
Michael Wittmann

Michael Wittmann(22 Nisan 1914 - 8 Ağustos 1944)


"Her yönüyle tam bir savaşçıydı.Soluksuz aksiyon içerisinde yaşadı." (Sepp Dietrich, Wittmann’ın ölümünden sonra.)

SS-Hauptsturmführer(Yüzbaşı) Michael Wittmann, 2. Dünya Savaşının en başarılı ve en ünlü tank komutanıdır.Wittmann 22 Nisan 1914’de Oberpflaz yakınlarındaki Vogelthal’da dünyaya geldi.Babası çiftçi Johann Wittmann’dı.1 Şubat 1934’de Wittmann RAD’e katıldı. (Reicharbeitdienst:Alman Çalışma Birlikleri.)Temmuz ayına kadar 6 ay boyunca burada çalıştı.30 Ekim 1934’de Alman Ordusunun 19. Piyade Alayına er olarak kaydoldu.30 Eylül 1936’da Unteroffizier (astsubay) olarak görevinden ayrıldı.Kısa bir süre sonra, 5 Nisan 1937’de Leibstandarte SS Adolf Hitler’in 92.Alayının 1. Bölüğüne atandı.1937 yılı sonlarında Sd.Kfz. 222 (4 tekerlekli hafif zırhlı araç) kullanım eğitimine katıldı ve sonra Sd.Kfz. 232(6 tekerli ağır zırhlı araç) kullanım kursuna katıldı ve usta bir sürücü olduğunu ispatladı.Wittmann sonradan 17. Bölüğe transfer oldu.Bu bölük LSSAH’ın panzer devriye bölüğüydü.1938 yazında bölüğü Panzer Devriye Müfrezesine dönüştürüldü.Eylül 1939’da SS-Unterscharführer(çavuş) Michael Wittmann Polonya’nın işgalinde LSSAH’ın devriye unsurlarındaki Sd.Kfz.232’ye komuta etti.

Ekim 1939’da Wittmann 5. Panzerpahkompanie’ye katıldı.Birlik Berlin’deki hücum topu(StuG-kundağı motorlu top) akademisiydi.Şubat 1940’da yeni kurulan SS Sturm Batterie’ye(Hücum topu bataryası) transfer oldu.Batarya Sturmgeschutz Ausf.A saldırı toplarıyla donatılmıştı.Wittmann’ın buraya transferinin sebebi rütbesinin 3 yıl hizmet ve zırhlı araç tecrübesi yüzünden subay rütbesinden bir aşağı olmasıydı.Bu sırada Wittmann bu birliğe mensup Hannes Phillipsen,Helmut Wenndorff, Alfred Günther başta olmak üzere diğer kişilerle arkadaş oldu.Wittmann panzer savaşı kariyerine Balkanlarda başladı.Yunanistan’da Sturmgeschutz III Ausf A lardan oluşan bir müfrezeyi(LSSAH’ın keşif birliğinin bir parçası) komuta etti.1941 yılının ortalarına kadar orada savaştı.

11 Haziran 1941’de LSSAH, yaklaşan ve 22 Haziran’da başlayacak olan Barbarossa harekatı için doğu cephesine gönderildi.LSSAH’ın görevi Güney Rusya’ya ilerlemekti.12 Temmuz 1941’de Wittmann Rus tanklarını yok ettiği için Demir Haç 2. Sınıfla ödüllendirildi.Kısa zaman sonra Wittmann çatışmada yaralandı ancak savaşmaya devam etti ve Verwundetenabzeichen(Yaralanma madalyası) ile ödüllendirildi.8 Eylül 1941 yılında Demir Haç 1. Sınıf ile beraber Rostov yakınlarında tek seferde 6 rus tankını yok ettiği için Tank Savaşı nişanı ile ödüllendirildi.Wittmann ayrıca SS-Oberscharführer(başçavuş) rütbesine terfi ettirildi.Haziran 1942’ye kadar Wittmann Rusya’da savaştı.Savaştaki inanılmaz başarıları sayesinde 5 Haziran 1942 yılında Bad Tölz’deki SS Junkerschule’ye (SS Subay Okulu) öğrenci olarak kabul edildi.5 Eylül 1942’de Panzer eğitmeni olarak buradan ayrıldı.

21 Aralık 1942 yılında Wittmann’ın rütbesi SS-Untersturmführer’liğe(asteğmen) terfi ettirildi.24 Aralıkta LSSAH’ın 13. Bölüğüne katıldı.Wittman Panzer III Ausf L/M müfrezesinin komutasını üstlendi.Müfrezenin görevi arka sırada bulunan Tiger’leri düşman piyadeleri ve diğer engellerden korumaktı.1943 baharının başlarında Wittmann Tiger bölüğüne seçildi.5 Temmuz 1943’de Wittmann’ın Tiger tank kariyeri Zitadelle Operasyonu ile başladı.LSSAH cephenin güneyine yerleştirlmişti.Operasyonun ilk günü Wittmann 2 anti-tank topu ve 13 tane T-34 imha etti ve kötü durumdaki Helmut Wendorff’un müfrezesini kurtardı.7 ve 8 Temmuz’da Wittmann 2 T-34, 2 SU-122 ve 3 tane T-60/70 imha etti.12 Temmuz’da, Wittmann 8 sovyet tankı,3 anti-tank topu ve 1 topçu bataryası imha etti.Bu operasyon Kahrkov ve Kursk muharebelerini kapsayacak şekilde 17 Temmuz 1943’de sona erdi.Tüm bu süre boyunca Wittmann Tiger’i ile 30 Sovyet tankı ve 28 top imha etti.29 Temmuz 1943’de 101. SS ağır panzer birliği diye adlandırılan 13. Bölük tekrar LSSAH’a bağlandı.LSSAH İtalya’ya gönderildi.101. SS ağır zırhlı birliğinde Wittmann’la birlikte başka panzer aslarıda görev yapmıştı. Franz Staudegger (Tiger#1325), Helmut Wendorff (Tiger #1321) ve Jürgen Brandt (Tiger #1334). Birliğin komutası ise SS-Haupsturmfuhrer Heinz Kling’e (Tiger #1301) verilmişti.Ekim 1943’deki Sovyet sonbahar taaruzunun ardından LSSAH tekrar doğu cephesine gönderildi.Ayrıca Wittmann Ekim ayında Tiger#1331’ini Tiger#S21 ile değiştirmişti ve komutası altına da Jürgen Brandt’ı almıştı.13 Ekim’de Wittmann’ın Tiger’i 20 T-34 ve 23 tane anti-tank topu imha etmişti.Aralık ayında Wittmann çok sayıda Tank ve top imha etmişti.

13 Ocak 1944’de Wittmann ülkesi için yaptığı hizmetlerden ötürü Şövalye Haçı ile ödüllendirildi."Temmuz 1943’den Ocak 1944’e kadar düşmanın 56 zırhlı aracını yok etti.8-9 Ocak’ta o ve müfrezesi, bir Rus Tank tugayının yarma hareketini durdurmuş ve 10 aracını imha etmişlerdi.13 Ocak’ta 19 T-34 ve 3 kundağı motorlu obüs yoketmişlerdir.Toplamda 88 tank ve kundağı motorlu topa erişmişlerdir." diyordu Alman radyosu 13 Ocak 1944’de.15/16 Ocak 1944’de SS-Rottenführer(Onbaşı) Balthasar (Bobby) Woll Şövalye Haçı ile ödüllendirildi.Balthasar Woll çok yetenekli bir nişancıydı.Hareket halindeyken bile isabetli atışlar yapabiliyordu.

20 Ocak 1944’de Wittmann’ın rütbesi SS-Obersturmführer(Üsteğmen) oldu.2 hafta sonra 30 Ocak’da Wittmann, Adolf Hitler’den kişisel bir telgraf aldı: "Halkımızın geleceği için yaptığımız bu savaşta gösterdiğiniz kahramanlıklar için size minnetdarlığımı sunuyorum ve sizi Wehrmacht’ın Defne yapraklı Şövalyelik Haçını kazanan 380. asker olarak ödüllendiriyorum.Adolf Hitler" 2 Şubat 1944’de Wittmann Şövalyelik Haçının defne yapraklarını Wolfschanze Karargahında yapılan bir törenle Hitler’in ellerinden aldı.

28 Şubat 1944’de Wittmann’ın birliğindeki 5 kişi şövalyelik haçı kazanmıştı.29 Şubat-2 Mart tarihleri arasında birliğin büyük kısmı Belçika’da Mons’a nakledilmişti.Wittmann’a, LSSAH’a bağlı 101.SS ağır panzer birliğinin 2. bölüğünün komutası verilmişti.Doğu cephesini terk ederken Sovyet anti-tank toplarının tanklardan daha tehlikeli olduğunu ve vurulmalarının daha kolay olduğunu söylemişti.1 Mart’da Wittmann Hildegard Burmester ile evlendi.Nikah şahitleri ise Wittmann’ın Tiger’inin nişancısı Balthasar Woll idi.

Bu sırada Wittmann çoktan bir ulusal kahraman haline gelmişti.Propaganda onu çok iyi bir malzeme olarak kullanmaktaydı.Nisan 1944’de Wittmann Kassel’deki Henshel und Sohn fabrikasını ziyaret etmiş ve yaptığı konuşmada, işçilere Tiger I’i mükemmel bir şekilde yaptıkları için teşekkür etmişti.Bu ziyareti sırasında son model Tiger I Ausf E tankını da görmüştü.Mayıs 1944’de Normandiya’ya yerleşmiş olan birliğine geri dönmüştü.

Bu sırada nişancı Balthasar Woll, gösterdiği başarılardan ötürü bir Tiger tankının komutanı olmuştu.Kendisi Normandiya’da savaşmış ve bir hava saldırısında yaralanmıştır.mart 1945’e kadar hastanede kalmıştır.Savaşın sonlarında batı cephesindeki savaşlara katılmış ve savaştan sağ kurtulmuştur.Savaş sonrası elektrikçi olarak çalışmış ve 1996’da ölmüştür.

LSSAH, 12. SS Panzer tümeni "Hitlerjugend" ve PanzerLehr tümeni ile birlikte panzer ihtiyatını oluşturuyorlardı.6 Haziran(D-Day) günü Wittmann’a ileri model bir Tiger I verildi.6-12 Haziran tarihleri arasında Normandiyadaki istila bölgelerine ulaşmaya çalıştılar.Yolda Wittmann’ın bölüğü hava saldırıları nedeniyle 6 Tiger’a düşmüştü.Wittmann’ın bölüğü, 12.SS Panzer tümeni ve PanzerLehr tümeni Erwin Rommel komutasına dahildi.13 Haziran’da Bayeux yakınlarında çatışma başladı.O sırada Wittmann’ın bölüğü Caen’in güneyindeki Villers Bocage’da bulunuyordu.13 Haziran’da Wittmann’ın bölüğü ,Villers Bocage’a doğru 175. karayolundan ilerleyen London Yeomanry Alayının 4. taburunun tamamını 213 nolu tepede imha etti.


Wittmann Villers Bocage’da

13 Haziran 1944’de bir hafta süren bir yolculuktan sonra Wittmann komutasindaki 101.SS ağır panzer birliğinin 2. bölüğü Villers Bocage’a geldiler.Yoldaki ağır hava saldırılarından sadece 6 Tiger kurtulabilmişti.Bölük 213. tepeye konuşlandı.Kendilerine verilen emir doğrultusunda İngiliz 7. Zırhlı tümenine bağlı 22. Zırhlı tugayın(Meşhur Desert Rats) kasabanın içlerine ilerleyip Alman birliklerini kanattan vurmalarını ve Caen’a doğru bir geçiş yolu kazanmalarını engelleyeceklerdi.Wittmann’in bölüğü 200 metre kadar yakınlarından geçen bir düşman konvoyunu tespit ettiler.Saat 8:00 sularında Wittmann konvoya anayoldan saldırıya geçti.Bölüğünün geri kalanı(Toplam 4 Tiger) ise 213. tepe civarındaki İngiliz kuvvetlerine saldırdılar.Wittmann, Sherman Firefly ve Cromwell IV’ün işini bitirdikten sonra güneye yönelip düşmanın geri kalan taşıma konvoyuna saldırdı.8 zırhlı taşıma aracı,4 Bren personel taşıma aracı ve 2 adet anti-tank topunu yokettikten sonra Wittmann Tilly sur Seulles yolu üzerinden yol ayrımına kadar ulaştı.Burda devriye birliğinin 3 Stuart tankını yokettikten sonra Villers Bocage’in dış kısımlarına ulaştı.Kasabada 4 Cromwell IV tankı ve bir zırhlı taşıma aracının işini bitirip Rue Pasteur’e yöneldi.Kasabanın sokaklarında bir Cromwell IV ve bir Sherman OP tankının işini bitirdi.Rue Pasteur üzerinde bir Sherman tankı Wittmann’ın Tiger’ini vurdu.Wittmann şehir arazisinde piyade desteği olmadan ilerlemenin tehlikeli olacağını fark ederek geri döndü.Bölüğünün geri kalanına ulaşmak için Caen tarafına döndü.Yol üzerinde bir Cromwell IV tankının saldırısına uğrasa da işini bitirdi.Yol ayrımına gelince İngiliz 1. Piyade tugayının saldırısına uğradı.6 poundluk anti-tank topları Tiger’i durdurdu ve yerinden kıpırdayamaz hale getirdi.Wittmann ve tank mürettebatı olay yerinden yaya olarak uzaklaştılar ve 7 km ötedeki PanzerLehr mevzilerine ulaşmaya çalıştılar.Bölüğünün geri kalanı da 213 nolu tepedeki İngiliz birliklerini imha etmiş ve 30 esir almışlardı.Bu kısa süren çarpışmada Wittmann’ın bölüğü 4 Sherman Firefly, 20 Cromwell, 3 Stuart, 3 M4 Sherman OP,14 zırhlı taşıma aracı,16 Bren taşıma aracı ve 2 adet 6 poundluk anti-tank topu.Wittmann’ın bu saldırısını SS-Haupsturmführer Rolf Moebius’un 1. bölüğünün Tigerleri ve PanzerLehr’in Panzerkampfwagen IV lerinin yaptığı saldırılar izledi ancak 21.Zırhlı tugayın anti-tank topları tarafından geri püskürtüldüler.Ertesi gün İngilizler kasabayı terk ettiler.Sonraki 2 ay boyunca kasabayı Almanlar ellerinde tutacaklardı.

22 Haziran 1944’de bizaat LSSAH komutanı Joseph “Sepp” Dietrich’in kişisel önerisiyle Wittmann’ın Şövalye Haçına kılıçlarıda eklenmiştir.25 Haziran 1944 yılında Adolf Hitler’in bizzat katıldığı törenle Şövalye haçına kılıçları eklenmiştir.Böylece Wittmann 2. Dünya Savaşının en çok madalya kazanan tank ası olmuştur.

Aynı zamanda rütbesi de SS-Haupsturmführer’liğe(yüzbaşı) terfi ettirilen Wittmann’a tank okulunda eğitim görevlisi olması teklif edilmişse de o bunu reddetmiş ve 6 Temmuz’da Normandiya’ya dönmüştür.Caen Savşına katılmıştır.Wittmann Caen bölgesinde Ağustos’a kadar savaşmıştır.Bu sırada kendisine yeni bir Tiger#007 verilmiştir.Ağustos başında 101.SS ağır panzer birliği Cintheaux bölgesine sevk edilmişdi.Caen’i geri almaya çalışan Alman birliklerinin tamamı imha edilmiştir.8 Ağustos 1944 yılında Cintheaux yakınlarında yeni bir çatışma başlamışdır.Bu Wittmann’ın son savaşı olacaktır.Gece 12:55’te (Witmann’ın Tiger’inin sağ arkasında bulunan Tiger#213’ün içindeki SS-Hauptscharführer(Üstçavuş) Höflinger ‘in raporuna göre.) Gaumesnil’de, Caen-Cintheaux yolunun yanında bir tarlada Wittmann’ın Tiger’i havaya uçmuş ve tüm mürettebat ölmüştür.Çatışma sonrası Wittmann ve mürettebattan arda kalanlar Tiger enkazının yanına gömülmüş ve başlarına herhangi bir işaret dikilmemiştir.1983 yılına kadar Wittmann’ın Tiger’inin nasıl imha edildiği herkes için hatta 101. SS ağır panzer birliğinde savaşmış olanlar için bile bir sırdı.Bir çok kaynak Wittmann’ın bir Firefly pususuna düşürüldüğünü söyler ancak birçok farklı kaynak Wittmann’ın farklı birlikler tarafından vurulduğunu söyler.Bunlar arasında 1.Polonya zırhlı tümeni,4. Kanada zırhlı tümeni veya 33. Bağımsız İngiliz zırhlı tümeni vardır.101. SS ağır panzer birliği veteranlarından F.R. anılarında Wittmann’ın bir uçak tarafından vurulduğunu söyler.1945 yılında Serge Varin Wittmann’ın Tiger’ini buldu.Tank çok ilgisini çekmişti çünkü tankın kulesi gövdeden ayrılmıştı.Ayrıca tankın zırhında hiç mermi izi yoktu.Tek mermi izi arka taraftaki motor bölümüne yakın olan büyük bir delikti.Varin’in incelemeleri sonucu varılan sonuç merminin havadan geldiğiydi.Bir roket arkadaki motor bölümünü vurmuş oradaki hava tüplerini patlatmıştı.Mürettebat dışarı çıkamadan içerideki cephane de havaya uçmuş ve tüm mürettebatı öldürmüştü.Patlamanın etkisi ile kule havaya fırlamıştı.Varin’e göre bu roket RAF’in Typhoon saldırı uçaklarının birinden gelmişti.Typhoon lar patlayıcı roketler fırlatıyorlardı ve Normandiya da bu roketlerle toplam 135 Alman tankı haklamışlardı.

Sonunda Wittmann’ın tankının aslında İngiliz Northamptonshire Yeomanry’ye bağlı A taburu tanklarının açtığı ateş tarafından yok edildiği anlaşıldı.A taburu resmi kayıtlarına göre 3 Tiger Firefly mürettebatları tarafından tespit edilmişlerdi ve ateş açılmıştı.12:40 , 12:47 ve 12:52 ‘de üç tank yok edildi.İlk Tiger’in yok edilmesinden sonra ikincisi karşılık verdi ama o da şiddetli bir patlama ile havaya uçtu.3.Tiger ise 2 atışta yokedildi.Wittmann’ın Tiger’i 2. vurulandı.Vuran tank ise Çavuş Gordon tarafından komuta(Nişancı Er Joe Ekins) edilen İngiliz Sherman VC “Firefly” tankıydı.Bu tanklar Tiger’lerin zırhını 800m mesafeden delebilecek 17 poundluk toplara sahipti.Mermi kuleyi vurdu ve onu fırlattı.Wittmann İngilizlerin bölgede Firefly bulundurduklarını bilmiyordu.O yüzden Tiger ları ile rahatça ilerlemişti.Eğer bilseydi başka bir yol izleyeceği kesindi.Wittmann çatışmadan dönmeyince, onu arama görevi 12. SS Panzer tümeni Hitlerjugend’e verildi.Arama çalışmaları 8/9 ağustos gecesi ve gündüzü devam etti.

Wittmann ve mürettebatı 8 Ağustos 1944’de çatışmada öldüler.Cesetleri olay yerine herhangi bir işaret koymadan gömüldü.1983 yılının Mart ayında yol inşaatı sırasında mezarları bulundu.Wittmann’ın diş kayıtlarından ve tankın sürücüsü Heinrich Reimer’in künyesinden mezarların sahibi bulundu.Wittmann ve mürettebatı resmi törenle Normandiya’daki De La Cambe askeri mezarlığına gömüldüler.
8 Ağustos 1944 günü Tiger#007 tankı içindeki mürettebat şunlardı:

SS-Sturmmann(er) Rudolf “Rudi” Hirschel-Radyocu-3.1.24-8.8.44(20 yaşında)
SS-Unterscharführer(çavuş) Henrich Reimers-Sürücü-11.5.24-8.8.44(20 yaşında)
SS-Unterscharführer Karl Wagner-Gözetleyici-31.5.20-8.8.44(24 yaşında)
SS-Sturmmann Günther Weber-Cephane yükleyici-21.12.24-8.8.44(20 yaşında)
SS-Haupsturmfuhrer(yüzbaşı) Michael Wittmann-Kumandan-22.4.14-8.8.44(30 yaşında)

Wittmann’ın kariyeri LSSAH tümeni,101. SS ağır panzer birliği,2. bölüğünde son buldu.2.Dünya Savaşının en başarılı tank komutanıydı.Arkadaşları onun çatışma anında bile sessiz ve sakin olduğunu söylerlerdi.Düşmanın nereden çıkabileceğini hesaplayan bir çeşit 6. hisse sahip olduğunu düşünürlerdi.Wittmann çok başarılı mürettebatlara komuta etti.Hepsi ile de büyük başarılara imza attı.

Wittmann üstleri tarafından da takdir edilen bir askerdi.Onun kahramanlığı tartışılamazdı.Ülkesi için sonuna kadar savaştı.Askeri tarihteki saygın yerini ise sonuna kadar hakediyor.Savaştığı yerler:

Polonya 1938
Balkanlar 1940-1941
Doğu Cephesi 1941-1944
Normandiya 1944

Madalyaları:

Demir Haç 1. ve 2. sınıf
Şövalye Haçı
Şövalye Haçına Defne yaprakları
Şövalye Haçına Kılıçlar

Zaferleri:

141 tank
132 anti-tank topu
* Zaferlerini büyük kısmını doğu cephesinde kazanmıştır.

Ölümü:

8 Ağustos 1944 Caen yakınlarındaki Gaumesnil,Fransa