Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
SAVAŞ BAŞLIYOR…

 
SAVAŞ BAŞLIYOR…
Birinci Dünya Savaşı’nda On Başı olarak Alman ordusuna hizmet eden Hitler, Almanya’nın eski gücüne kavuşması için yeni bir hayat sahasına (lebensraum) ihtiyaç olduğunu düşünüyordu. Bunun sağlanması ise askeri işgalden geçiyordu.

Hitler 1933’de yönetimi ele aldığında… Bu noktada ilginç bir anektod: Dünyanın en ünlü diktatörlerinden olan Hitler, tamamen demokratik bir yolla iş başına gelmiştir.

İtalya’da Faşist bir yönetim ile başa gelen Mussolini, gerek demografik gerekse ekonomik nedenlerden ötürü Habeşistan’ı işgal ediyordu.

Habeşistan İşgaliDünyanın diğer bir köşesinde ise Japonya militarist politikalar uyguluyordu. Önce 1932’de Mançurya işgal edildi; ardında da 1937’de Çin’e saldırmıştır.

Resimde Japon – Çin mücadelesindeki bir enstantane yer alıyor.Naziler 1937 yılına gelindiğinde askeri hazırlıklarını son safhaya getirmişti.

Nazi tatbikatlarından bir enstantane…Ve Almanya fitili ateşliyor… Alman askerleri Austurya’da… Almanya sınırları dışındaki Almanları aynı çatı altında toplamak isteyen Hitler, Avusturya’yı ilhak ediyor.


Hitler ve Propaganda Bakanı Goebbels sahip oldukları hitabet yetenekleriyle kitleleri güdülemeyi başarmışlardır.


Hitler…


Goebbels…Anschluss’un (birleşme) diğer ayağı Çekoslavakya’nın işgaliydi; zira Südet bölgesinde 3,5 milyon Alman yaşıyordu…Hitler ve Mussolini ittifaklarına son şeklini verirken bundan korkan İngiliz Başbakanı Chamberlein, Hitler’e bazı tavizler vererek olası bir savaşın engellenebileceğini düşünüyordu.


Hitler ve Mussolini


Hitler ve Chamberlein