Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
  SAVAŞA DAMGASINI VURAN KOMUTANLAR
      ALMANYA
      ERWİN ROMMEL
  » Üst Konu
ERİCH VON MANSTEİN
ERWİN ROMMEL
GERD VON RUNDSTEDT
HEİNRİCH HİMMLER
HEİNZ GUDERİAN
HERMANN GOERİNG
Michael Wittmann

 
ERWİN ROMMEL
ERWİN ROMMEL (Çöl Tilkisi) (15 Kasım 1891 – 14 Ekim 1944)
2. Dünya Savaşı sırasında Afrika’daki Alman birliklerinin Deutsches Africa Korps komutanlığını da yapmış olan sıradışı general. Kuzey Afrika’da İngiliz birliklerine karşı kazandığı başarılar nedeniyle "Çöl Tilkisi" (Wüstenfuchs) lakabıyla anıldı. Sadece askeri başarılarıyla değil rakiplerine karşı olan şövalyevari tutmuyla da hatırlanır.

Özellikle Fransa’nın işgalinde ünlendi. Komuta ettiği tümene Hitler dahil birçok kişi “Hayalet Tümen” diyorlardı. Çünkü komutanlığını yaptığı Yedinci tümenin nerede olduğu bilmezdi. Rommel ilerlerken yüksek komutanlığıyla bağlantısını keserek rahatsız edilmemesini sağlardı. Kendiside zırhlı arabasına binerek her zaman en ön saflarda ilerlerdi. İyi bir kumandanın her zaman askerlerini onların yanından yönetmesi gerektiğine inanırdı.

Kuzey Afrika cephesindeki zeka ürünü taktikleri ve cesareti sebebiyle düşmanları (Müttefikler) ona “Çöl Tilkisi” lakabını vermiştir. Hatta bu savaşta İngiliz 8.Ordusu’nun askerleri Rommel’e kendi komutanlarından daha fazla saygı duyduğu söylenir.

Uçaksavarları anti-tank olarak kullanması savaşta önemli bir dönüm noktası olmuştur. Aldığı başarılar sebebiyle 50 yaşında Feld Mareşalliğe yükseltilerek bu alanda bir ilki gerçekleştirmiştir. Gerek malzeme sıkıntısı çekmesi, gerekse Hitler’in Kuzey Afrika cephesine yeterli ilgi göstermemesi nedeniyle Müttefik kuvvetlere karşı direnemedi. Ancak geliştirdiği zekice taktikler harp tarihine altın harflerle geçti.

Kuzey Afrika’dan sonra bir süre merkezde dinlendi. Ardından İtalya, Yunanistan ve Fransa’da bazı görevlerde bulundu.

1944 yılında Hitlere başarısız bir suikast denemesi yapıldı. Sanıklardan birisi sorguda Rommel’in adını verince Rommel de tutuklandı. Rommel’in bu suikasttaki payı günümüzde bile bilinmemektedir. Hitler Rommel’in Alman halkı için bir sembol olmasından dolayı onun suçunu gizli tuttu. Onu yargılamamak için intihar etmesini istedi. Rommel’de bunu yaptı. Suçu halktan gizlenerek Hitler’in emriyle kendisine çok büyük bir devlet töreni yapıldı.

Rommel sıra dışı metodları olan çok yönlü bir liderdi. Aynı zamanda savaş suçlusu olarak itham edilmeyen birkac kumdandan birisiydi. Kendisi düşmanları tarafından da çok saygı görerek “Son Şovalye” olarak adlandırılmıstır. Afrika cephesinde savaşırken Rommel kendi askerlerinin suyundan keserek, esir İngiliz askerlerini susuz bırakmamıştır.