Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
  SAVAŞA DAMGASINI VURAN KOMUTANLAR
      SCCB
      KONSTANTİN ROKOSOVSKİ
  » Üst Konu
ALEKSANDR MİKHAYLOVİÇ VASİLEVSKİ
İVAN STEPANOVİÇ KONEV
KONSTANTİN ROKOSOVSKİ

 
KONSTANTİN ROKOSOVSKİ
KONSTANTİN ROKOSOVSKİ (1896 – 1968)

Konstantin Konstantinoviç Rokosovski, Jukov ve Vasilevski ile birlikte en çok öne çıkan Sovyet stratejistleri arasında sayılmaktadır.

Babası Polonyalı, annesi Rus olan Rokosovski 1896’da Varşova’da doğmuştur. 1914’te gönüllü er olarak Çarlık ordusuna girdi ve terfi ederek Rusya’nın en eski ağır süvari alaylarından birinde en genç subaylardan biri oldu. İki defa yaralandı ve üç defa nişan aldı. 1917’de, Ekim devriminden sonra devrimin saflarına yine bir asker olarak geçti.

1937’de, Moskova yargılamaları sırasında Rokosovski de Polonya ve Japonya ajanı olduğu iddiası ile tutuklandı. İki buçuk yıl Gulag’da, çalışma kamplarında kaldı. Mart 1940’da, savaş bütün Avrupa’yı sarmışken Stalin’in özel emriyle serbest bırakıldı.

Yenilmek üzere olduğu savaşta alayı ile Alman kuvvetlerini ani bir saldırı ile yendi. Cephelerdeki yenilgi ve geri çekilme durumunu bilmediği için, üstlerine Varşova’ya yürüme izni istedi fakat geri çekilme emri aldı.

Stalingrad’da Alman ordusuna karşı kazanan Rokosovski, Don Cephesi Kuvvetleri Genel Komutanı oldu. 27 Ocak’da Alman 6. ordusu ve Friedrich Paulus kuşatılmıştı. Rokokovski’nin kuvvetleri daha sonra Kursk’da savaşmıştır ve Almanları yenmiştir. Daha sonra Varşova ayaklanmasında dışardan yardım almadan Almanları yenmiştir.