Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
GUADALCANAL SAVAŞI

 
GUADALCANAL SAVAŞI
Guadalcanal Operasyonu, 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın 3. Ana Savunma Hattı’nın bulunduğu bölge olarak bilinir. Amerika donanması, Midway zaferinden sonra gözünü Guadalcanal’a çevirdi.

Sahil çıkartmasında oldukça zorlanıcaklarını sanıyorlardı ama Japon askerlerinden çıkartma anında hiç bir ses gelmedi. O anlık Amerikan askerleri kendilerini şanslı hissettiler. Guadalcanal’da yaşayan yerliler sayesinde Japonların bulunduğu mevzilere kadar ilerlediler.

Guadalcanal Operasyonu oldukça yeşillik bir ortamda gerçekleşti. Japonlar bu ortamın avantajından yararlanarak askerleri kolayca uzaklaştırabildiler. Askerler ilerlerken birden çimenlerin altından çıkan askerleri görünce ölmekten kurtulamadı. Amerika gemilerden Artillery ve uçak bombardımanı sayesinde Guadalcanal mevzilerini kısa bir sürede ele geçirmeyi başardı...Guadalcanal Operasyonu Başlıyor...ABD Deniz Piyadeleri Karaya Ayak Basarken...ABD Deniz Piyadeleri Japonlara Karşı Saldırı Düzenlerken...Çarpışmalarda Ölen Bazı Japon Askerleri...