Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
  İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NA DAMGASINI VURAN BAZI OLAYLAR
      SON KAMİKAZE SALDIRISI
  » Üst Konu
Ardennes’deki Truva Atı: Griffon(Greif) Operasyonu
2. Dünya Savaşı Sırasında Japon Hileleri
BİSMARCK
Fort Eben Emael Operasyonu
Jakov Djugashvili
Monte Cassino Savaşı:Alman Paraşütçülerinin Destanı
Sevinç Öpücüğü
SON KAMİKAZE SALDIRISI
Unternehmen Eiche (Meşe Operasyonu)
Yahudi Soykırımı

 
SON KAMİKAZE SALDIRISI
Japonlar’ın, radyodan Hirohito’nun teslim olma konuşmasını dinlemeleri kadar duygusal bir sahne, herhalde tarihte ender görülür.

Çünkü o güne kadar Japon halkından kimse, imparartorun yüzünü görmek şöyle dursun, sesini bile duymamıştı. O gün, Japon halkı bir ilki yaşıyorlardı. Tanrıların soyundan gelen imparatorun sesini ilk defa duymaları ve ülkelerinin teslim olduğu haberini almaları gibi iki olağanüstü olayı yürekleri kaldırmamış, radyoların başında gözyaşları içerisinde başları öne eğik, akıbetlerini ve mağlubiyetin getirdiği aşağılanmayı düşünmüşlerdi. Bir çok milliyetçi Japon, imparatorun konuşmasının yayınlanmasının akabinde "Sepuku" gelenekleri ile kendi canlarını almışlardı.

Bunlardan birisi de Amiral Matome Ugaki idi. Savaş sırasında bir çok kamikaze pilotu yetiştirmiş başarılı bir subaydı. İmparatorun konuşmasını dinledikten sonra, yanındakilere döndü ve "Teslim olan imparator, ben değilim." dedi. Ama yine de, imparatora olan sadakati, emirlere itaatsizlik yapmasını önlüyordu. Filosundaki subaylarına kendisiyle son bir göreve çıkıp çıkmayacaklarını sordu. Filosunda sağlam kalan son 11 uçağın mürettebatı hep beraber bunu kabul ettiler. Üzerlerindeki tüm rütbe işaretlerini söktüler. Amiral Ugaki yanına sadece, kendisine Amiral Yamamoto tarafından verilen samuray kılıcını aldı. Sadece 5 uçağı yanına alarak, gün batımında okyanusa doğru havalandılar. Amacı, ilk önüne çıkan Amerikan gemisine kamikaze saldırısı yapmaktı. Ama yine de, içinde imparatorun emirlerine itaatsizlik yapmanın verdiği sıkıntı vardı. Yolun yarısında, bir üst komutanlığa gönderdiği mesajda, bir kamikaze saldırısı yapmak üzere olduğunu söylemişti. Ama diğer taraftan emre itaatsizliğin getireceği şerefsizliği düşünüyordu. İtaat duygusu ağır bastı. Adamlarına 5’li kol vaziyetine geçmelerini söyleyip, kendisinin ardından dalışa geçmelerini emretti. Telsizde yankılanan son sözleri: "Yaşasın İmparator!!!" oldu. Sonra, yavaşça manivelayı ileri doğru iterek, okyansun maviliğine doğru dalışa geçti. Kendisini takip eden uçaklar da onu izlediler. 5 uçak birden hp beraber ölüm dalışını yaparken, kokpitlerden tek bir ses yükseliyordu:"Banzai!!!". Ugaki ve sadık subayları, hayatlarına Okinawa açıklarında son vediler...

Bu uçuş, 2. Dünya Savaşı’nın son kamikaze saldırısı olarak kayıtlara geçmiştir.
_________________