Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
  ALMAN HAVA KUVVETLERİ (LUFTWAFFE )
      TAKTİK HAVA BİRLİKLERİ
  » Üst Konu
STRATEJİK HAVA BİRLİKLERİ
TAKTİK HAVA BİRLİKLERİ
HAVA FİLOLARININ TANIMLANMASI
HAVA FİLOLARININ İŞARETLENMESİ
GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ LUFTWAFFE PİLOTLARI

 
TAKTİK HAVA BİRLİKLERİ
Geschwader - Hava Filosu - Yarbay/Albay - 110/140 Uçak

Önem bakımından dördüncü sırayı alan bu birliğin, Türkiye’de " ÜS ", bazı yabancı hava kuvvetlerinde " ALAY " diye de adlandırıldığını görmekteyiz. Küçük bir karargah ve üç ila dört guruptan oluşur. Hava filosuna bağlı gurupların bir çok cepheye yayılmasından dolayı gerçek bir komuta kademesinden ziyade ismen bir birlik şeklindedir. Tam bir hava filosu nadiren beraber harekat yapardı. Guruplar, bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak çeşitli sayıda hava alanlarına dağıtılır ve filonun kontrolunda olmakla birlikte bağımsız harekatlarda bulunurlardı. JAGDGESCHWADER (JG) adını alan avcı filoları 2 nci Dünya Savaşı süresince Luftwaffe’nin temel taktik birimi olmuştur.


Gruppe - Gurup - Yüzbaşı/Binbaşı - 15/40 Uçak

Filotillaların sık sık tek başına kısa süreli müstakil görevlere sevk edilmesine rağmen, GRUPPE (çoğulu GRUPPEN), en küçük bağımsız hava birimidir. Genellikle, uçak sayısı üçten altıya kadar değişen küçük bir uçuş karargahı (STAB) ve üç filotilladan (STAFFEL) meydana gelirdi. "TABUR" seviyesinde olup, bu birliğin üçü bir araya gelince bir hava filosunu oluştururdu. Savaş boyunca her birlikte olduğu gibi bunda da uçak mevcutlarının her zaman değişip, azalmasına rağmen ortalama 40 uçağa sahipti. Ancak doğaları gereği Almanlar, bunda da bir çok istisnai durum meydana getirmişlerdir. Örneğin; Ju 52 ulaştırma gurupları, beş uçaklı bir karargah ve dört filotillalı olup 53 uçağa sahiptir. Me 323 gurupları da 15 civarında bir uçağa sahiptir. 1944 yılının ortalarından itibaren birçok avcı gurubu toplam 68 uçaklı dört filotillaya çıkarılmıştır. Bir çok bombardıman filosunda da, filo harekat eğitim birimi olarak görev yapan dördüncü bir gurup vardır.


Staffel - Filotilla - Teğmen/Yüzbaşı - 12/16 Uçak

En küçük standart Luftwaffe hava birimidir. " BÖLÜK " seviyesindedir. Bazı kaynaklar dokuz av ya da altı bombardıman uçağından oluştuğunu kaydetmekle birlikte, normal olarak bir STAFFEL (çoğulu STAFFELN) bir düzine uçaktan oluşur. 1944 yılının ortalarından itibaren birçok avcı filotillalarının uçak sayısı 16 uçağa çıkarılmıştır. Gece avcısı ve ağır bombardıman filotillaları kendi Kuruluş ve Donanım Çizelgeleri’ne (TO & E) bağlı olarak genellikle bir düzineden daha az uçağa sahiptirler.


Kette - Takım - Teğmen/Üsteğmen - 2/4 Uçak

Bu birlik iki, üç veya dörtlü kol diye de adlandırılmaktadır. Bazı kaynaklar bunu, « birlikte uçuş yapan üç bombardıman uçağı » olarak da tanımlamaktadır. Uçuş lideri (FLIEGERFÜHRER), bir bölgedeki bütün uçakların kontroluyla görevlidir. Bu terim genellikle avcı uçakları için kullanıldığından JAGDFLIEGERFÜHRER kelimesinin kısaltması olan JAFÜ olarak da kullanılır.


LUFTWAFFE TAKTİK HAVA BİRLİKLERİ KURULUŞ ŞEMASI