Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
  II. DÜNYA SAVAŞI’NDA EN FAZLA UÇAK DÜŞÜREN PİLOTLAR
      HANS ULRICH RUDEL
  » Üst Konu
ADOLF GALLAND
ERİCH HARTMANN
GERHARD BARKHORN
GÜNTER RALL
HANS JOACHİM MARSEİLLE
HANS ULRICH RUDEL
OTTO KİTTEL
WALTER NOWOTHY

 
HANS ULRICH RUDEL

Hans Ulrich Rudel, (d. 2 Temmuz 1916 – ö. 18 Aralık 1982) II. Dünya Savaşı’nın Alman havacı kahramanlarındandır.

2 Haziran 1916’da Konradswaldau’da doğdu 4 Aralık 1936’da Alman Hava Kuvvetlerine girdi. Savaşın nerede ise tüm cephelerinde görev almış ve 7 savaş uçağı düşürmüştür. Fakat asıl ününü kullandığı ju 87 tipi savaş uçağı ile Doğu cephesinde yer hedeflerine yaptığı saldırılarda edinmiştir.

Çıktığı toplam 2530 görev uçuşu sonucu 519 Rus tankını, 1 savaş gemisini, 1 destroyeri, 70 botu, 800’den fazla motorlu aracı, 150’den fazla topu imha etmiştir. Bunların dışında Rus sabit hedeflerine ağır hasar vermiştir.

Stalin tarafından kellesine 100.000 Ruble ödül konulan Hans Ulrich Rudel, savaş sonunda İtalya üzerinden Güney Amerika’ya kaçmayı başarmış, çeşitli ülkelerde, diktatörlerin danışmanlığını yapmıştır. 1953 yılında döndüğü Batı Almanya’da Neo-Nazi faaliyetlere katılmıştır. Hatıralarını 1958 yılında “Stuka Pilotu” adı ile yayınlayan Rudel, 18 Aralık 1982’de Rosenheim’da ölmüştür.

Fotoğrafta boynunda gördüğünüz madalya, 1. sınıf Alman Demir Haç nişanının Şövalye sınıfıdır, nişana ayrıca altın meşe yaprağı, kılıç ve pırlanta eklenmiştir ki 2. Dünya Savaşı’nda Alman Ordusunda alınabilecek en yüksek madalyadır. Savaş boyunca sadece bir tane Hans Ulrich Rudel’e verilmiştir.

Rudel’in imha ettiği 519 tank, o dönem 1 Rus Tank Kolordusu ediyordu!

Bu arada, Erich Hartmann ile alakalı bir dipnot vereyim. Erich Hartmann, savaştan sonra, Rusya’daki esaretinden dönünce, yeni kurulan Bundeswehr’de göreve başlamıştır. General rütbesine kadar yükselen ve Almanya’nın ilk jet filosunun komutanı olan Hartmann, Amerikan malı F-104 Starfighter’ı kullanmayı reddederek emekliye ayrılmıştır.