Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
SAVAŞ TEKNOLOJİLERİ
  ENİGMA ŞİFRELEME MAKİNESİ
  » Üst Konu
ENİGMA ŞİFRELEME MAKİNESİ
Human Torpedoes (İnsan Torpilleri)
V1 ve V2 Füzeleri

 
ENİGMA ŞİFRELEME MAKİNESİ
Kriptografi tarihinde Enigma‚ gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacı ile kullanılan bir şifre makinesiydi. Daha açık bir ifade ile; Rotor makineleri ailesi ile ilişkili bir Elektro-Mekanik aygıttı ve birçok değişik türü vardı.

Enigma makinesi‚ ticari olarak 1920 li yılların başında kullanılmaya başlandı. Bir çok ülkede ordu ve devlet kurumları için özel modeller üretildi. Bunların en ünlüleri ikinci dünya savaşı öncesinde ve savaş sırasında Nazi Almanyasında kullanılan modellerdi. Alman ordu modeli olan Wehrmacht Enigma‚ en çok konuşulan modeldi.

Bu makine kötü bir üne sahip oldu çünkü Müttefik şifreciler (Polonya Şifre Bürosu‚ İngiltere - Bletchley Park vb.) tarafından geniş mesajları çözümlendi. Şifre çözücülerin Müttefiklerin savaşı kazanmalarına büyük yardımları olmuştu. Bazı tarihçiler‚ Alman Enigma kod sisteminin deşifre olması sayesinde Avrupa´da savaşın bir yıl daha önce bittiğini ileri sürmektedirler.

Enigma şifresinin bazı zayıf yanları olmakla birlikte‚ aslında diğer faktörler olan operatör hataları‚ prosedür açıkları ve nadir olarak ele geçen kod kitapları sayesinde çözümlenebildi.

İkinci Dünya Savaşı´nda Bletchley Park - İngiltere´de üslenen Amerikalı ve İngiliz şifre çözücüler‚ o zamanın en yetenekli ve en değerli bilim adamı‚ matematikçi ve mühendis lerinden oluşmaktaydı. Bunlardan bazıları‚ daha sonra Bilgisayar biliminin kurucularından sayılacak Alan Matthison Turing ve dünyanın ilk dijital ve programlanabilir bilgisayarı olan Colossus´ u yapan Thomas Harold Flowers dır. Birçok Colossus bilgisayarı‚ İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Lorenz SZ40/42 şifre sisteminin çözülmesi işleminde olasılık hesaplayıcı olarak kullanılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı ve stratejik planların aktarılmasında kullanılan şifre sistemleri ve bunların çözülmesinde kullanılan algoritmalar‚ buluşlar‚ şifre çözücü makineler bir anlamda bilgisayar biliminin doğmasına neden olmuştur diyebiliriz.


Enigma Şifreleme Makinesinin Çalışma Prensibi

Diğer Rotor makineleri gibi Enigma da Elektro-Mekanik bir sistemdir. Temel olarak‚ rotor mekanizması sayesinde olasılık üreten bir mekanizmadır. Daktilo klavyesine benzer herbir klavye tuşuna basıldığında‚ rotorlar döner.Belirgin olarak tüm Enigma sistemlerinde öncelikle en sağdaki rotor döner‚ daha sonra ona komşu olan rotorlar bir veya daha fazla adım atabilir. Rotorun dişli mekanizması her algoritma programlanmadan önce sökülür ve farklı bir konumda takılırdı. Ayrıca her mesaj çekiminden önce operatör tarafından alt bölümdeki elektrik soketlerini farklı şekilde dizerek şifrenin çözümünü daha da zorlaştırırdı.Mekanik sisteme bağlı elektrik sistemi‚ operatöre gösterge bölümünde hangi harfin basıldığını ışıklı olarak gösterirdi.


Enigma Makinesi ve İngiliz İstihbaratının Onu Çözmek İçin Geliştirdiği Sistem...


Enigma Makinesi ve Şematik Görünümü...

Almanlar Şifreli Mesajlarını Gönderirken‚ Bunların Müttefikler Tarafından Çözüldüğünün Farkına Varamamışlardı...

Alttaki Resimde Almanlar Mesajlarını Gönderiyorlar... Bir Alttakinde İse Müttefikler Bu Şifreli Mesajları Çözerken Görülüyor...