Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
SAVAŞ TEKNOLOJİLERİ
  Human Torpedoes (İnsan Torpilleri)
  » Üst Konu
ENİGMA ŞİFRELEME MAKİNESİ
Human Torpedoes (İnsan Torpilleri)
V1 ve V2 Füzeleri

 
Human Torpedoes (İnsan Torpilleri)

2.Dünya Savaşı sırasında pek çok silah ve aracın tasarlanıp kullanıldığını biliyoruz. Burada en ilgimi çekenlerden biri olan İnsan Torpillerinden (Human Torpedoes) bahsetmek istiyorum.

İnsan Torpilleri kısmen su üstünde kalan ve minik bir denizaltıyı andıran sualtı saldırı araçlarıydı.Burada amaç bir intihar saldırısı değildi.Aracı kullanan pilot,hedefini belirledikten sonra torpilini ateşliyor;sonra da refakat gemisinin gelip kendisini almasını bekliyordu.

Bu konu hakkında bir kısmının çevirisini yaptığım bir yazıyı sizlerle paylaşmak isterim:

2.Dünya Savaşı sırasında üretilen İnsan Torpilleri,bir veya iki tayfa/gemici tarafından yönetilen sualtı saldırı araçlarıydı.Kendi itici kuvvetiyle çalışan bu sualtı aracı yavaşça hareket ederdi ve pilot, hedefi belirlenen düşman teknesine savaş başlığı olan torpilini yönlendirmek zorundaydı.

Pek çok ülke bu yeni, sualtında kalabilen silahla uğraştı:İtalya,Büyük Britanya,Japonya ve Almanya.... Fakat İtalya bunu en başarılı kullanan ülkeydi.ABD ise bu silahı önemsenmeye değmez olarak nitelendirdi ve uzun araştırmalara girmemeye karar verdi.Almanya ise insan torpilleri yapımına katılmakta geç kalmıştı ve savaş boyunca da bu konuda önemli bir rol oynayamadı.


Bazı çok iyi bilinen savaşlarda,örneğin 18-19 Aralık 1941'de İskenderiye limanına yapılan saldırılarda,HMS Valiant ve HMS Queen Elizabeth isimli İngiliz savaş gemileri ciddi hasar aldığında,bir destroyer ve bir tanker,İtalyan insan torpilleri tarafından yok edilmişti.İngiliz Kraliyet Donanması bu yeni silah sistemleri hakkında saldırı sayesinde çok şey öğrendi.Onlar da kendi saldırı araçlarını geliştirdiler ve Alman savaş gemisi Tirpitz'in 22 Eylül 1943'teki saldırılarında başarıyla kullandılar.6 insan torpilinin tamamı bir daha geri dönmedi;fakat Alman savaş gemileri de aylarca saldırılara katılamadı.Japonlar ise bu sualtı araçlarının yapımında sınırlı bir başarıya ulaştılar ve çoğu sadece tek bir görev için kullanıldı:İntihar görevleriyle ünlü Kamikaze pilotlarına benzer bir şekilde...İnsan torpillerinin çeşitli modelleri geliştirilmiş:Neger(Negro),Marder(Marten) ve Hai(Shark) olmak üzere.Özellikle Neger ve Marder modellerinin 1944'te Normandiya Çıkarması öncesi ve sonrasında Almanlar tarafından kullanıldığını ve pek çok Müttefik savaş gemisini batırdığından söz edebiliriz.