Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
BİSMARCK
  BERNARD MONTGOMERY (17 Kasım 1887 - 24 Mart 1976)
      GEORGHİ ZHUKOV (1896 – 1974)
  » Üst Konu

 
GEORGHİ ZHUKOV (1896 – 1974)
1896’da yoksul bir köylü çocuğu olarak doğdu. Henüz çocukken Moskova’ya, amcasının yanına gönderildi. Orada günde 20 saat fabrikada çalışıp aynı fabrikanın zemininde uyuyarak büyüdü. Rokosovski gibi, o da çarlık ordusunda süvari olarak savaştı. Ekim Devrimi’nden sonra Bolşevik Partisine yazıldı. Yetenekleri ile Kızıl Ordu’da hızla terfi etti. 1923’te bir atlı süvari alayının komutanı oldu.

Kararlı, çelikten bir disipline sahip, eğilmez biri olarak tanımlanan Jukov 1930’da 2’nci Süvari Tugayı Komutanı oldu. Bu dönemden sonra seminerler verip, askeri oyunlar ve manevralar üzerine çalıştı, çeşitli askeri konularda makaleler yazdı. Bu yıllarda tanklara özel bir ilgi gösterdi. 1939’da Moğolistan sınırına gönderildi. Moğolistan’ı olası bir Japon işgaline karşı örgütledi. Japonya Moğolistan’a saldırıya geçtiğinde, üç aşamalı bir karşı saldırı örgütledi, zayıf komutanları görevden aldı, Japonları hızlı bir harekat sonucu dağıtmayı başardı. Jukov’un ani manevra taktikleri, askerlerine de kazandırdığı disiplin ve fedakarlık duygusu, düşmanı zayıf noktalarından vuran sezgisi ve savunma durumunda bile asla saldırıdan vazgeçmeyen karakteri ile kendini ilk burada göstermiştir.

1940 Aralık ayında Stalin tarafından Moskova’ya çağrıldı. Burada, Almanların muhtemel bir saldırısı üzerine çok sayıda üst rütbeli subayla birlikte düzenlenen savaş oyunlarına katıldı. Jukov’un oyunlardaki rolü, «mavi taraf» olmaktı – yani o Almanları temsil ediyordu. Tutkulu karakteri ve kişiliği ile Stalin’i etkiledi. Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanlığına getirildi. Alman saldırısına kadar, günde 15 saat Sovyet savunma kuvvetlerinin reorganizasyonuyla uğraştı. 29 Haziran’da Sovyet Yüksek Kumandanlığı (Stavka) karargahında Alman ilerlemesinin nasıl durdurulacağı üzerine acil bir toplantı örgütlendi. Jukov burada, Kiev’in süratle bırakılması ve daha geride savunma hatları örgütlenmesi gerektiğini söyledi – bazı kaynaklar bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığından alındığını söyler. Ancak Stalin onu başka bir önemli cephe olan süratle kuzey cephesine, Leningrad savunmasını örgütlemeye göndererek ona güvendiğini gösterdi. Şehir 900 gün boyunca Alman kuşatmasına karşı direndi.

Jukov’un daha sonra Stalingrad ve Moskova önlerinde Alman saldırısının püskürtmesinde de başarılı olmuştur. Stalingrad Kuşatması’nın kırılması için yapılan Uranüs Operasyonu’nu Vasilevski ile beraber yönetti. Sonraki en büyük başarısı da Berlin’in düşürülmesi olarak gösterilebilir. Sovyet birliklerinin Berlin’deki zafer yürüyüşünde beyaz bir atın üzerinde, en önde yürümüştür.