Ana Sayfa « E-tarih.org    
 
   
SAVAŞA DAMGASINI VURAN KOMUTANLAR
  ALMANYA
      GERD VON RUNDSTEDT
  » Üst Konu
ERİCH VON MANSTEİN
ERWİN ROMMEL
GERD VON RUNDSTEDT
HEİNRİCH HİMMLER
HEİNZ GUDERİAN
HERMANN GOERİNG
Michael Wittmann

 
GERD VON RUNDSTEDT
GERD VON RUNDSTEDT (12 Aralık 1875 - 24 şubat 1953)

Almanya’nın Aschersleben kasabasında doğdu. Soylu bir Prusya asker ailesinden geliyordu.

Birinci Dünya Savaşı’nda General von Seeckt yönetiminde Osmanlı Genelkurmayı’nın yeniden örgütlenmesinde görev aldı. Alman Doğu cephesine çağrıldı ve binbaşı rütbesiyle bir kolordunun kurmay başkanlığını yaptı. Savaştan sonra orduda kaldı ve öğretmeni Seeckt ile birlikte Wehrmacht’ın yeniden silahlanmasını yönetti. 1932’de Papen tarafından Berlin garnizonu komutanlığına getirildi ve onun Sosyalist Prusya hükümetine karsı yaptığı darbeyi destekledi. Nazi rejimine karşıydı.1938’de ordu başkomutanı Fritsch’e karsı açılan cinsel suçlar davasının aslında bir Gestapo dalaveresi olduğu anlaşılınca emekliye ayrıldı; fakat savaş başlayınca üstün yeteneklerinden ve büyük saygınlığından yararlanmak isteyen Hitler onu yeniden göreve çağırdı. A Ordu Grubu adı verilen kuruluşun komutasında Polonya ve Fransa’nın yıldırım istilalarını yönetti (Blitzkrieg). Feld-Mareşalliğe yükseltildi.

Barbarossa Harekatı’nda Güney Ordu Gruıbu’na komuta etti.1941 güzünde kalp krizi geçirdiyse de görevini bırakmadı Kiev’i ve Kırım’ı aldı, tüm Ukrayna’yı temizleyip Donets havzasını ele geçirdi. Kış taarruzuna karşıydı.Ancak Hitler’in verdiği doğrudan emir karşısında taarruza devam etti. Rostov’u aldıktan sonra Rus karşı taarruzu karsısında Mius nehrine çekilmesini Hitler yasaklayınca istifa etti. Hitler Rundstedt’i Fransa’da bir müttefik istilasına karşı Atlantik Duvarı denilen kıyı savunma sistemlerini düzenlemesi için Batı Başkomutanı olarak görevlendirdi ve D Ordu Grubunun başına getirdi. Batıda bulunan diğer bir ordu grubunun başında ise Erwin Rommel bulunuyordu. Rundstedt ve Rommel çıkartmanın yapılacağı yerin Pas de Calais olacağı konusunda tam bir anlaşma içinde olsalar da çıkartmayı karşılama yöntemi konusunda anlaşmazlığa düştüler. Rommel mobil kuvvetlerin kıyıda beklemesinden ve çıkarma başlar başlamaz karşı taarruza geçmesinden yanaydı.Rundstedt ise birliklerin cephe gerisinde bekletilmesi böylelikle donanmanın kıyıdaki baraj bombardımanı tehlikesinden kurtarılması ve sonrasında bir karşı taarruz yapılması gerektiğini düşünüyordu. Normandiya’ya yapılan çıkartma başarılı olunca Rundstedt azledildi ve yerine Kluge getirildi;fakat Hitler eylülde bir kere daha Rundstedt’i batı cephesinin başına getirdi. Rundstedt hemen kuvvetleri iki önemli noktaya toplayarak Müttefik ilerleyişini durdurdu. Aralık ayında Hitler’in Ardennes’de planladığı hücum planını uyguladı harekat başta müttefikleri gafil avladıysa da kaçınılmaz bir mağlubiyetle sonuclandı. Hitler martta Rundstedt’i bir kere daha gorevden azletti.

1 Mayıs 1945’de müttefik güçler tarafından yakalandığında kalp krizi geçiriyordu. İngiltereye gönderildi ve burada tutuklu olarak 1948 temmuzuna kadar tutuldu. Bu süre içerisine çok sayıda gazeteci ve tarihçiyle röportaj yapıp anlıarını paylaştı. Serbest kaldıktan sonra Hannover’e döndü ve 24 şubat 1953’de öldü.

Gerd von Rundstedt 2.Dünya Savaşı’nda Alman Ordusu’nun en kıdemli ve en saygın subayıydı. Müttefik kuvvetleri başkomutanı D.Eisenhower kendisini 2.Dünya Savaşının en yetenekli komutanı olarak gördüğünü söylemiştir.Siyaset dışında kalmayı kendisine her zaman ilke edinen Rundstedt bu nedenle 20 Temmuz 1944 komplosuna da katılmamış, katılanları yargılayan askeri mahkemenin başkanlığını yapmıştır.