haberler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Zorbalığı ve ölümü gördünüz, ama savaş hakkında bir şey bilmiyorsunuz. O Hayatın karşıtıdır: ölü ağabeyine ağlayan umuttur; kucağındaki kopmuş kollarına ağlayan akıldır; ölümüne tecavüz edilmiş namustur.   turksavaslari.com

  Ana Sayfa  

» KUMKALE’DEKİ TARİHİ TÜRK MEZARLIĞI YENİDEN DÜZENLENİYOR
» Malkoçoğlu'nun babasının mezarı bulundu
» Türk tarihini alt üst edecek iddia
» Fatih'in darbecilere verdiği ceza
» ABDULHAMİT'İN ÖZEL YAPTIRDIĞI ÇEŞMEYİ KIRDILAR
» Kayıp Pers ordusu bulundu
» DİYAP AĞA NEDEN BAŞTACIDIR,SEYİT RIZA NEDEN ASILDI?
» Nedir bu Yavuz Sultan Selim’le alıp veremediğiniz
» KÂBE'deki son Osmanlı izi de SİLİNİYOR
» Soğuk Savaş?ı o başlattı
» Korkunç İvan Müslüman mıydı
» Büyük İzmir Yangını ilk kez yayınlanacak
» Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı
» Özdaş: Deniz altındaki tarih turizme açılsın
» 8 Bin Yıl' Duvarı!

Toplam 324 Adet
 
 
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
Tarihçiler 120 kahraman çocuğu araştırdı

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden 2 öğretim üyesi 120 isimli film projesi ile gündeme gelen Vanlı 120 kahraman çocuğun hikayesini araştırmak için çalışma başlattı

  • 12 Mayıs 2009  |  15:29

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden 2 öğretim üyesi '120' isimli film projesi ile gündeme gelen Vanlı 120 kahraman çocuğun hikayesini araştırmak için çalışma başlattı.


Birinci Dünya Savaşı'nda yaşanan 120 Vanlı kahraman çocuğun hikayesi '120' isimli filmin çekimleri ile gündeme gelince tarih araştırmacıları da harekete geçti. Van YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Tuncay Öğün ve Yrd. Doç. Dr. Bekir Koçlar, 120 kahramanın hayat hikayesini araştırmak, canlı tanık aramak için olayın meydana geldiği Saray ilçesinde çalışma başlattı. Saray ilçesine bağlı Sırımlı köyüne giden tarihçiler, Birinci Dünya Savaşı'nı görüp yaşayan kimseyi bulamayınca olayları babasından ve dedesinden duyan 81 yaşındaki Mustafa Çelebi'yi dinledi.


Mustafa Çelebi, tarihçilere verdiği bilgide, "Babam Birinci Cihan Harbi'nde Ruslar ile savaşmış. O dönemlerde Ruslara karşı savaşan askerlerimize erzak taşıyan 120 çocuğun hikayesini babam anlatıyordu. Erzakları teslim ettikten sonra çocuklar dönerken fırtınaya yakalanıyorlar. Çok sayıda çocuk hayatını kaybediyor. Bu çocuklardan 39'u akrabalarımız tarafından alınarak Saray ilçesi kabristanına defnediliyor. Ancak kabristanın şu an nerede olduğunu bilmiyorum" ifadelerini kullandı.
Çelebi'nin anlattıklarından tatmin olmayan tarihçiler Saray ilçesi ziyaretini tamamlayarak geri döndü. Araştırmacı tarihçilerden Yrd. Doç. Dr. Tuncay Öğün, 120 filminin konusunu doğrulayacak belgenin olmadığını belirterek bölge halkının konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olmadığını söyledi. Öğün, "Bazıları böyle bir olayı duyduklarını söylüyor. Van bölgesinde uzun zamandan beri araştırma yapıyoruz. Araştırmalarımızı gerek sahada gerekse arşivlerde sürdürdük. Ama maalesef bu 120 filminin konusunu doğrulayacak bir belgeye rastlamadık. Belgeye rastlamamak 120 kahraman çocuğun uydurma olduğu anlamına da gelmez. Çünkü arşivler samanlıkta iğne aramaya benzeyen yerlerdir. Çok acele hüküm vermemek şartıyla 120 çocuğun akıbetiyle ilgili olarak Şark Yıldızı romanından başka bir belgeye rastlamış değiliz. Canlı tanıklardan da bu olayın doğruluğuna dair kuvvetli ifadeler alamadık. Ama tarihi bir realite var" diye konuştu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Rus birliklerine karşı Hoy Cephesi'nde savaşan sınır birliğinin cephanesinin tükendiği bilgisinin Van'a ulaşmasının ardından mühimmat taşıyacak yetişkin bulunamayınca yaşları 12 ile 17 arasında değişen çocuklar bu görevi üstlenir. Okullarda öğrenim gören 120 çocuk teslim aldıkları cephaneyi 100 kilometre uzaklıktaki Kafkas Cephesi'nin Hoy sınırına doğru büyük zorluklarla götürür. Kış mevsiminde sırtlarındaki malzemelerle karlı dağları aşarak birliğe ulaşan çocuklardan 98'i cephaneyi teslim ettikten sonra geriye dönerken Özalp-Van karayolundaki Mamedik Geçidi'nde tipi ve fırtına nedeniyle donarak şehit olur.

 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 


Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam