kütüphane

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Türkler, Birinci Dünya Savaşında, tıpkı İkinci Dünya Savaşında olduğu gibi tarafsız kalabilirlerdi. Sebepsiz bir budalalık ve yanlış muhakeme ile kendilerini Almanya ile ittifak içinde buldular ve bu suretle İtilaf Devletlerine bir başka eski imparatorluğu parçalama fırsatı verdiler."   A. J. P. Taylor (Birinci Dünya Savaşı Nasıl Başladı, İstanbul 1976, s. 114.)
  Kategoriler  

Osmanlı Kültürü ve Gündelik Yaşam Ortaçağdan 20.Yüzyıla
Osmanlı Kültürü ve Gündelik Yaşam Ortaçağdan 20.Yüzyıla

Suraiya Faroqhi
Osmanlı Siyasi Kurumları 'Klasik Dönem'
Osmanlı Siyasi Kurumları 'Klasik Dönem'

Doç. Dr. Şükrü Karatepe
E-Tarih.org
farkedermi@Web
Kütüphane
 
 
Özel Görev

d Kategorisi   Dünya
d Kitap İsmi : Özel Görev
d Yazarı : Dan Kurzman
d Yayın Evi : KARİYER YAYINCILIK
d Yayın Tarihi :

 
Hitler'den sok eden emir ve olayların bugüne yansıyan beklenmedik değişimi

Tarih 1943 Eylülünü göstermektedir ve II. Dünya Savaşı gittikçe kızışmaktadır. Adolf Hitler ortağı ve arkadaşı olan Benito Mussolini'nin İtalya'da alaşağı edilmiş olmasına öfkelenmiştir. Alman birliklerini Roma'ya gönderir ve SS Generali Karl Wolff'a "özel bir görev" verir.

Görev şudur: Vatikan'ı ele geçirmek ve Papa XII. Pius'u kaçırmak. Belgelere dayanan kanıtlar daha sonra bütün Vatikan görevlilerinin öldürüleceğini ve Papanın bile onların kaderini paylaşabileceği ihtimalini gösterir.
Bu arada "Nihai Çözümün" bir parçası olarak Roma Yahudilerini Auschwitz'e gönderme planları yapmaktadır.

Savaşta Almanların yenilme ihtimalini de göz önünde bulundurarak Müttefiklere yağcılık eden Karl Wolff ve komplocu arkadaşları hayatları, isimleri ve tarihi değiştirecek tehlikelki bir oyun oynamaya başlar: Karl Wolff, Hitler'in Papaya karşı yaptığı planıbaltalamaya karar verir; halbuki bu sırada Roma Yahudilerini toplama planı son halini almıştır. Planın bir parçası olarak komplocular Papaya yaklaşırlar; Yahudiler aleyhine yapılacak eylem karşısında sessiz kalmasının papanın kendi hayatını ve Vatikan hazinelerini kurtaracağını ve belki de Yahudi toplumuna vurulacak darbeyi hafifleteceğini ummaktadır.
Pius ne karar verirse versin, kendisine karşı kurulan komplo tarihin gidişini değiştirecektir. Bu entrika ve ihanet hikayesi II. Dünya Savaşının en sıra dışı serüvenlerinden biridir. Dan Kurzman, General Wolff'la onun savaştan sonra hapishaneden salıverilmesinin ardından görüşen ilk gazetecidir.
Ve bu kitap, Vatikan'a karşı kurulan komplonun ve uzak vadededi sonuçlarının arka planını olduğu gibi anlatan tek kitaptır.

SİTE:www.kitapyurdu.com


Yayın Yılı: 2008 İthal Kağıt 280 sayfa 14x23 cm Karton Kapak ISBN:9944300339 Dili: TÜRKÇE
 
 
Yorumlar
  Yorum Ekle
 
www.e-tarih.org
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam