kütüphane

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler   Zhue Liang
  Kategoriler  

Osmanlı Beyliğinin Kuruluşu
Osmanlı Beyliğinin Kuruluşu

Prof. Dr. Sencer Divitçioğlu
Musul Meselesi Kronolojisi 1918- 1926 (3.hmr)
Musul Meselesi Kronolojisi 1918- 1926 (3.hmr)

Prof. Dr. Mim Kemal Öke
E-Tarih.org
farkedermi@Web
Kütüphane
 
 
Osmanlı Uygarlığı

d Kategorisi   Türk-Osmanlı
d Kitap İsmi : Osmanlı Uygarlığı
d Yazarı : Halil İnalcık ? Günsel Renda
d Yayın Evi : Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları
d Yayın Tarihi :

 

Halil İnalcık - Günsel Renda (Ed.), Osmanlı Uygarlığı, 2 Cilt, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara, 2 0 0 4. (1159 Sayfa) OSMANLI UYGARLIĞI (Halil İnalcık – Günsel Renda)

Osmanlı Tarihi konusunda tüm dünyaca duayen olarak kabul edilen Prof. Dr. Halil İnalcık ile ülkemizin önemli sanat tarihçileri arasında gösterilen Prof. Dr. Günsel Renda’nın editörlüğünü üstlendiği bu muhteşem eser Kültür Bakanlığı tarafından okuyucuların beğenisine sunuldu.

 

Osmanlı Tarihi’ni her yönüyle bir “Uygarlık Tarihi” olarak ele alan bu 2 ciltlik dev çalışma, kendi alanlarının uzmanı olarak addedilen bilim adamlarınca yazılmıştır.

 

Birinci cildin ilk bölümünde Prof. Dr. Halil İnalcık’ın giriş yazısı ve hemen akabinde “Devlet – Toplum ve Ekonomi” başlığı altında kaleme aldığı makalesi yer alıyor (sf. 11-239)

 

Birinci cildin ikinci bölümü ise “Din ve Düşünce” başlığı altında verilmiş. Bu bölümde tanınmış tarihçimiz Ahmet Yaşar Ocak’ın iki, Baha Tanman’ın ise 1 makalesi yer almakta (sf. 241-315)

 

İlk ciltteki üçüncü bölüm “Bilim ve Eğitim” konularını irdeliyor. Ülkemizin önemli bir Bilim Tarihçisi olan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Osmanlılardaki Bilim ve Eğitimi inceleyen iki önemli makalesinin yanı sıra, Selçuk Akşin Somel ve Feza Günergun da makaleleriyle katkıda bulunuyorlar (sf. 317-417).

 

İlk cildin dördüncü bölümü “Gündelik Yaşam ve İletişim” alanlarına ışık tutuyor. Değerli tarihçiler Metin And ve Orhan Koloğlu Osmanlılardaki gündelik yaşam koşullarını ve iletişim kanallarını mercek altına alıyorlar (sf. 419-457)

 

Birinci cildin son bölümünde ise, Osmanlı Hanedanı’nın soy kütüğünü gösteren resimli bir tablo ile Osmanlı Tarihi’nin ana hatlarına ele alan kronolojik çalışmaya yer verilmiş (sf. 459-487)

 

Bu muazzam eserin ikinci cildi “Edebiyat ve Sanat”ı irdeleyen dört ayrı bölüme ayrılmış... Birçok değerli yazar ve akademisyen, Osmanlı Edebiyatı’nın dönem ve türlerini, Osmanlı mimarisi ile güzel sanatları hakkında bilinmeyenleri ayrıntılarıyla okuyucunun bilgisine sunuyor (sf. 495-1045)

 

İkinci cildin en sonunda Prof. Dr. Halil İnalcık ve Prof. Dr. Günsel Renda’nın, Osmanlı uygarlığının Avrupa ile girdiği etkileşimi gözler önüne seren birer makalesi bulunuyor. Halil İnalcık “Siyaset – Ticaret ve Kültür (sf. 1048-1089)” alanındaki etkileşimi yorumlarken, Günsel Renda ise “Sanattaki Etkileşim (sf. 1090-1121)”i irdeliyor.

 

Eserin her bölümünün sonunda verilen kaynakçalar okuyucunun ilgilendiği alanlarda aradıkları bilgilere daha çabuk ulaşabilmesi için oldukça doyurucu.

 

Uluslararası fuarlarda ödüller kazanan, İngilizce’ye de çevrilen (hemen belirtelim; başka birçok dile çevrilmesi planlanıyor) bu eser, Osmanlı tarihini sadece siyasi ve popüler tarih bağlamında değil de, “Uygarlık Tarihi” çerçevesinde etraflıca incelemesi açısından alanında şimdiden bir klasik olmuştur.

 
 
Yorumlar
  Yorum Ekle
 
www.e-tarih.org
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam