makaleler

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Her Türk'ün bakışında silahın ruha verdiği güveni görmek mümkündür. O hayata ve olaylara güvenle bakmayı öğrenmiştir.   Molkte

  Makaleler  
En son eklenen 10 Makale


Kıbrıs'ta ele geçen İncil'e ne oldu ?


İngilizce nasıl dünya dili oldu ? -2


İngilizce nasıl dünya dili oldu ?


Dünya dili İngiizce nasıl doğdu ?


TEK RAKİBİ HAVA YOLLARI BURT MUNRO


Kalem, kelam ve kılıç imparatoru


Tarihin akışı değiştirilebilir mi?


Oturulabilir şehir Ve Türk Vakıf Sistemi


FARABİ ÜNİVERSİTESİ ŞARKİYAT FAKÜLTESİ DOĞU TOPLUMLARINDA GEÇİŞ DÖNEMLERİNDE KÜLTÜREL VE TARİHİ SÜREÇLER MİLLETLER ARASI KONFERANSI


YAKIN DÖNEM TARİHİ METODOLOJİSİ


Toplam Makale Sayısı 38232
 
Ben de Makale Eklemek İstiyorum
E-Tarih.org
farkedermi@Web


 
J. Wolfgang Goethe İslam hayranı Alman
Tarihten bir yaprak
İrfan Özfatura
irfan.ozfatura@tg.com.tr
Goethe, hukuk tahsilini bitirdikten sonra doktora yapmak üzere Strassburg Üniversitesi'ne kaydolur (1770). O günlerde ünlü teolog Gottfried Herder de Strassburg'a gelir ve geçirdiği bir ameliyatın ardından hastahaneye yatırılır. Goethe Herder'e geçmiş olsuna gider ve dostça karşılanır. Onun sohbetlerinden öylesine keyif alır ki gün gelir Herder'in yanından ayrılamaz olur. Herder, hakikatleri bulmak için çabalayan genç edibi çok sever ve ona bir Kur'an-ı kerim tercümesi hediye eder. Bu tercüme aksaklıklarla, noksanlıklarla (hatta hatalarla) doludur ve elbette murad-ı ilahiyi aksettirmekten uzaktır. Goethe tercümenin ehil ellerce yapılmadığını fark eder ama yine de tesirinde kalır. Eğer o hakiki İslam alimleri ile tanışabilse çok farklı olacaktır.
Doktorası biten Goethe Strasburg'dan ayrılır ama Herder'le düzenli yazışırlar. İşte o mektuplardan birinde "Kuran'da Musa'nın dua ettiği gibi dua etmek istiyorum" der, "Ya Rabbi şu dar göğsümü genişlet!"

İlk basamak, son basamak
Goethe o günden sonra açıktan açığa İslam'ı savunur, mesela Eckerman'la yaptığı bir söyleşide "görüyorsunuz İslam'ın hiçbir eksiği yok, kaldı ki bizim sistemlerimizin hiçbiri onu aşamadı. Zaten ondan daha ileri gidebilmek de mümkün değildir. Fazilet merdiveninde hangi basamakta durduğunu merak ediyorsanız Müslümanlara bakacaksınız, zira onlar ölçüdür. Bana sorarsanız biz ilk basamakta oyalanmaktayız, Hazreti Muhammed ise son basamağa çoktan varmış. Şüphem yok ki o hep zirvede kalacak. Mademki İslam Allah'a teslim olmak manasına geliyor, öyleyse hepimiz İslam'da yaşayıp, İslam'da ölmekteyiz. Bu sözlerin sahibi ben J.W. Goethe tevhidi (Allah'ın birliğini), teslise (üç Allah inancı) açıkça tercih ederim. Zira bir olan Allah'a iman ruhu yükseltir. Bu inanç, insana kendi iç aleminin vahdetini (birliğini) gösterir.
Goethe'ye göre Kur'an-ı kerimin üslubu muhtevasına ve gayesine uygun bir şekilde kat'i, yüce, haşyet verici ve hakikaten muhteşemdir. Evet, Kur'anın içinde pek çok tekrarlar vardır. Ama bu tekrarlar insanı usandırmaz. Aksine sizi çekmeye başlar ve hayranlığınız gitgide artar. Bu kitap ebediyen tesirini kaybetmeyecek ve diğer milletleri de tesiri altına alacaktır.

Uydum hazır olan imama
Napolyon savaşları esnasında, Fransızlara karşı savaşan Ruslar, Weimar şehrine girer ve uzunca bir müddet şehirde kalırlar. Rus ordusunun içinde hatırı sayılır miktarda Müslüman vardır. Goethe onlarla tanışır, bu temiz yüzlü samimi insanlara tez ısınır. (Eğer, Prof. Robert Sommers, Carl Knetsch ve Bernt Engelmann gibi araştırmacılara bakarsanız zaten Goethe'nin soyu da Selçuklu Beylerinden Sadık Selim Sultan'a uzanır.)
Şairimizin hatıra defterinden anlaşıldığına göre; Müslüman askerler Goethe'ye izzet ve ikramda bulunur, onu hoş tutarlar. Şairimizin evinden Müslüman misafirler eksik olmaz. Vazife uzayınca şehri tutan Başkırtlar Weimar Protestan Lisesi'nin salonunu mescide çevirir, namazlarını cemaatle eda etmeye başlarlar.
"İnsanın yaptığı, söylediğinden iyidir. Bilmek ve istemek yetmez, yapmalı" diyen Goethe, Başkırtlarla birlikte saf tutar. Üstelik bunu kimseden saklamaz.
Ömrünün son 13 yılında Kadir gecelerini kutlayan Goethe "İslam, yaşıma uygun bir şiir ilham ediyor. â??Allah'ın sırrına varılmaz' iradesine teslimiyet, bir karar üzerinde durmayan dünyaya karşı rindane tavır, iki alem arasında yalpalayan sevgi ve mecazda ifadesini bulan has hakikat... Bütün bunlar bir ihtiyara yetmez mi?" der.
Yeter be üstad...
Vallahi yeter!
 
 
 
Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam