konular banner

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Irk ve millet olarak Türkler, bence geniş imparatorluklar içinde yaşayan kavimlerin en asili ve başta gelenedir. Dini, sosyal ve örfi faziletleri,tarafsız kimseler için birer takdir ve hayranlık kaynağıdır.   Lamartine-Fransız Yazar, şair ve Devlet adamı.

  Ana Menü  
Büyük Selçuklu İmparatorluğu ve Ardılları

Anadolu Beylikleri

Candaroğulları Beyliği

Kötürüm Bâyezid Dönemi ve Osmanlı Baskıları

 

E-Tarih.org
farkedermi@Web
  Konular  
Kötürüm Bâyezid Dönemi ve Osmanlı Baskıları

Candaroğulları'nın Sonu

İsfendiyaroğulları'nın Parçalanması

İsfendiyaroğulları'nın Yıkılışı

 

E-Tarih.org
farkedermi@Web

E-Tarih.org


 
 
06 Kasım 2007 20:52
e-Posta   Yazdır

 
Kötürüm Bâyezid Dönemi ve Osmanlı Baskıları
Kötürüm Bâyezid Dönemi ve Osmanlı Baskıları

Candaroğullarının başına Adil Bey'den sonra yerine Osmanlı tarihlerinde "Kötürüm" lâkabıyla tanınan oğlu Celaleddin Bâyezid Bey geçmiştir (1361). O'nun zamanında Candaroğulları Beyliği içte ve dışta pek çok hadiselere sahne olmuştur. Önceleri Celaleddin Bâyezid, Osmanlı Padişahı I.Murad (Hüdavendigâr)'la dostça geçiniyordu. Hatta itaatini dahi arz etmişti.

Bâyezid, komsusu olan beyliklerden Sivas'taki Kadı Burhaneddin ile bozuştu. Sebep ise Amasya'da bulunan damadı Ahmed Bey'in, Kadı Burhaneddin tarafindan öldürülen babası Şadgeldi Paşa'nın intikamını almak için kendisinden yardım istemesi oldu. Kötürüm Bâyezid damadına iki defa yardım ettiyse de her defasında mağlup oldular (1383?4).

Bu sırada Candaroğulları Beyliği'nde iç karışıklıklar bas gösterdi. Bâyezid'in tahtını küçük oğlu İskender'e bırakmak düşüncesinde olması büyük oğlu Süleyman Bey tarafindan tepkiyle karşılandı. Kardeşini öldürerek babasına isyan eden Süleyman sonunda Osmanlı padişahı I.Murad'a sığınarak ondan yardım istedi. Böylece iki beylik arasındaki dostluk sona erdi ve I. Murad bir Osmanlı ordusunu Süleyman Bey komutasında Bâyezid üzerine yolladı. Kastamonu'da yapılan savaşta Kötürüm Bâyezid yenildi ve Sinop'a çekilmek zorunda kaldı (1383). Böylece Candaroğulları Beyliği birinin merkezi Kastamonu ve diğerinin Sinop olmak üzere ikiye ayrıldı. Süleyman Paşa'nın Kastamonu'da hükümdarlığı uzun sürmedi. Osmanlıların baskısına tahammül edemeyen Süleyman Pasa Kastamonu'yu terk etti. Ancak halkın O'nun tarafını tutması üzerine I.Murad burada daha fazla tutunamayacağını anlayınca Kötürüm Bâyezid'e haber göndererek fethettiği kaleleri kendisine terk ettiğini bildirdi. Kötürüm Bâyezid Bey, bu fırsatı kaçırmayarak Kastamonu'yu tekrar eline geçirdi. Bu durum karsisinda Süleyman Pasa, ikinci defa Sultan Murat'tan yardım istedi ve Osmanlılar'ın yardımıyla Kastamonu'yu yeniden aldı (1384).

 
 

Sayfa Başına Dön

 
     

Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam