konular banner

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Yiğit harpte, dost dertte, olgun adam hiddette belli olur.   Arap Atasözü

  Ana Menü  
Büyük Selçuklu İmparatorluğu ve Ardılları

Anadolu Beylikleri

Karasioğulları Beyliği

Karesi Beyliğinin Sonu

 

E-Tarih.org
farkedermi@Web
  Konular  
Alan ve Katalanlar ile Savaşlar

Yahşi Bey Dönemi

Karesi Beyliğinin Sonu

 

E-Tarih.org
farkedermi@Web

E-Tarih.org


 
 
06 Kasım 2007 20:52
e-Posta   Yazdır

 
Karesi Beyliğinin Sonu
Karesi Beyliğinin Sonu

Osmanlıların yanında bulunan Karesioğlu Dursun Bey, Orhan Bey'e müracaat ederek Osmanlılara Balıkesir, Aydıncık ve Bergama'yı vermeyi taahhüt etmiş ve bunun karşılığında da kendisine beylik verilmesini istemiştir. Orhan Bey, Dursun Bey'in bu teklifini kabul ederek onu yanına alıp Balıkesir üzerine yürüdü. Orhan Bey'in Balıkesir üzerine gelişini haber alan Demirhan Bey, mukavemet edemeyeceğini anlayarak derhal müstahkem Bergama kalesine kaçtı. Orhan Bey Balıkesir'e gelip Demirhan Bey'in Bergama'ya gittiğini öğrenince, iki kardeşi barıştırmak için Dursun Bey'i Hacı İlbeyi ile beraber Bergama'ya gönderdi. Ancak Bergama önüne gelen Dursun Bey, kaleden atılan bir okun isabet etmesi sonucu öldü. Bu duruma çok üzülen Orhan Bey Balıkesir ve çevresini beyliğine kattıktan sonra Bursa'ya döndü. Demirhan Bey'in beraberindeki asiler, canları korkusundan ve uğrayacakları zararı fark ederek Demirhan Bey'i Orhan Bey'e teslim ettiler. Bergama kalesinden anlaşma sonucunda çıkan Demirhan Bey'in hayatini bağışlayan Orhan

Bey onu Bursa'ya gönderdi. Demirhan Bey iki sene kadar burada yasadıktan sonra taundan vefat etti (1347).

Osmanlı tarihlerinde Karaşi Beyliği'nin Osmanlılar'ca ilhakı 1334, 1336, 1345 ve 1354 olmak üzere çeşitli tarihlerde gösterilmiştir. Bunlar arasında 1345 tarihi, Karesi beyliğinin Osmanlı topraklarına katıldığı tarih olarak daha uygun görülmektedir.

Karesi Beyliği'nin Demirhan'a ait kısminin Osmanlılara geçmesi üzerine tecrübeli Karaşi ümerâsından Hacı İlbeyi, Evrenos Bey, Ece Halil ve Gazi Fazıl Beyler Osmanlı Devleti hizmetine girerek Rumeli'nin fethinde büyük yararlılıklar göstermişlerdir.

 
 

Sayfa Başına Dön

 
     

Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam