konular banner

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Türklerin Avrupalı gibi hareket etmelerini garantilemenin yolu, onlara Avrupalı gibi muamele etmekten geçer.   G. L. Lewis

  Ana Menü  
Büyük Selçuklu İmparatorluğu ve Ardılları

Anadolu Beylikleri

Saruhanoğulları Beyliği

İlyas Bey Dönemi Bizans ile Münasebetler

 

E-Tarih.org
farkedermi@Web
  Konular  
Saruhan Bey Dönemi

İlyas Bey Dönemi Bizans ile Münasebetler

Hızır Şah Dönemi ve Saruhanoğulları'nın Sonu

 

E-Tarih.org
farkedermi@Web

E-Tarih.org


 
 
06 Kasım 2007 20:52
e-Posta   Yazdır

 
İlyas Bey Dönemi Bizans ile Münasebetler
İlyas Bey Dönemi Bizans ile Münasebetler

Saruhan Bey'den sonra beyliğin basına geçen İlyas Bey, ilk is olarak Bizans İmparatoriçesi Anna ile bir dostluk antlaşması yaptı. Daha önce de belirtildiği üzere Saruhan Bey ile Aydın-oğlu Umur Bey Imparator Anna'ya karsı Kontakuzenos ile işbirliği yapmışlardı. Ancak Kontakuzenos Anna'ya karsı bir basari elde edemeyince bu kez Osmanlı hükümdarı Orhan ile anlaşma yapmak zorunda kaldı. Hatta kızını Orhan Bey'e vererek onunla tam bir dostluk kurdu. İmparatoriçe Anna ise Kantatuzenos'un Osmanlılarla anlaşması üzerine Saruhanoğulları ile ittifak kurmaya çalıştı. Bu amaçla devlet ileri gelenlerinden Tagaris'i Manisa'ya Saruhan Bey ile anlaşmaya gönderdi. Ancak Tagaris Manisa'ya geldiğinde Saruhan Bey'in ölümü ile karsılaştı. Bu duruma rağmen Tagaris, Saruhan Bey'in yerine geçen İlyas Bey ile bir anlaşma yapmaya muvaffak oldu.

İlyas Bey, yapılan anlaşmadan sonra imparatoriçeye yardim için bir miktar kuvvet gönderdi. Bu sırada Umur Bey de iki bin kişilik bir birlik gönderdi. Ancak imparatoriçeye yardıma giden Saruhan ve Aydın kumandanları yolda Anna aleyhine bir anlaşma yaptılar. Bu emirler ilk olarak İstanbul'a gelerek imparatoriçeden para ve hediye aldılar. Ancak Trakya'ya geçtikten sonra eski dostları Kantakuzenos'un tarafına geçtiler. Kontakuzenos ile birlikte Bulgaristan topraklarına saldıran Saruhan ve Aydın birlikleri pek çok ganimet ve esir elde ederek yurtlarına döndüler.

Öyle anlaşılıyor ki Saruhanoğulları bu akından sonra bir daha Rumeli'ye geçemediler. Çünkü Osmanlılar Karaşi topraklarını alıp Gelibolu yarımadasına yerleştikten sonra Saruhanoğulları'nın bu bölgelere geçmeleri zorlaştı. Yine bu tarihlerde İzmir'i Lâtinlerden almak isteyen Gazi Umur Bey Lâtinler karsisinda şehit düştü (1348). Böylece İzmir ve çevresi Lâtinler elinde kalınca Marmara kıyıları gibi Ege sahilleri de Saruhanoğulları'na kapanmış oldu. İzmir'in Lâtinler eline geçmesi Saruhan deniz ticaretine de önemli ölçüde darbe vurdu.

Saruhanlı hükümdarı İlyas Bey'in 1356 yılında Imparator Ioannes V. Palaiologos'a yardim ettiği bilinmektedir. Bu yıl içerisinde Osmanlı Sultani Orhan Bey'in oğlu Halil Gemlik sahilinde gezerken Foçalılar tarafindan esir edildi. Halil'i kurtarmak için Foça'yı abluka altına alan Imparator Ioannes Palaiologos Cenevizlilerin ısrarla karsı koymaları üzerine dostu olan Saruhan-oğlu İlyas Bey'den yardım istedi. İlyas Bey bu öneriyi kabul ederek karadan Foça'yı kuşattı. Ancak İlyas Bey'in Foçalılarla dostluğunu bilen ve onun kendisine bir tuzak hazırladığından şüphelenen Imparator Ioannes, İlyas Bey'i gemisine davet etti ve onu rehin alarak denize açıldı. İlyas Bey bu durumdan karisinin verdiği büyük miktardaki fidye-i necat karşılığında kurtuldu. Ayrıca oğullarını da imparatorun yanına rehin olarak bıraktı.

 
 

Sayfa Başına Dön

 
     

Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam