konular banner

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Düşmanın eline kılıç verilmez   Türk atasözü

  Ana Menü  
Türkiye Cumhuriyeti

İsyanlar

Nasturi Ayaklanması

Şeyh Sait Ayaklanması

Koçuşağı Ayaklanması

Mutki Ayaklanması

Bicar İsyanı

Ağrı İsyanlar

Zeylan  İsyanı

Tunceli İsyanı

Menenmen Olayı

 

E-Tarih.org
farkedermi@Web
  Konular  
İsyanlar

Kore savaşı

Kıbrıs barış harekatı

Dünyada Türk barış Güçleri

Kronoloji

 

E-Tarih.org
farkedermi@Web

E-Tarih.org


 
 
06 Kasım 2007 20:52
e-Posta   Yazdır

 
İsyanlar

Nasturi İsyanı

 

Nasturiler, Birinci Dünya Harbinde de Osmanlıya karşı Rus orduları ile birleşerek saldırılar yapmalar üzerine yapılan tenkil hareketi ile İran'a kaçmış, daha sonraları izinsiz Hakkari bölgesine dönerek 1924 yılına kadar burada kalmışlardır.

İngilizlerin Nasturileri kullanarak Kürtler arasında propaganda yapmaları ve Kürtleri kandırmaları çabalarının Türk hükümetince önlenme çabaları yetersiz kalmış, İngilizlerin silahlandırdığı Nasturiler Hakkari Bölgesinde ( Çal, Dramar, Çölemerik güneyi ve Beytülşebap) güvenliği sarsacak eylemleri 7 Ağustos 1924 tarihinde ciddi bir boyut kazanmıştır. Bu durum üzerine 14 Ağustos tarihinde Bakanlar Kurulu kararına istinaden 7 nci kolordu isyana iştirak eden (sınırımız içinde 1000-3000, sınır dışında 300-600 kadar) isyancıya karşı Musul Sorununun Milletler Cemiyeti'nde görüşülmeden önce harekat icra etmesi planlanmıştır.

Nasturi isyanına müdahalede bölgede bulunan aşiretlerinden de faydalanılmıştır. Pskolojik olarak icra edilen ilk safhada Türk teşebbüslerine karşı, İngilizler isyancılara �birkaç gün dayanmaları halinde kendilerinin de yardıma geleceğini ve diğer devletlerinde müdahale edeceğini, böylece meselenin halledileceğini� söylemişlerdir.

Musul meselesi ile doğrudan alakalı olan isyanlardan sadece ilki olan bu isyanın bastırılmasında İngiltere'nin müdahalesi fiili olarak gerçekleştiği takdirde Musul'un işgali dahi gündeme gelmiş olmasına rağmen bu durum gerçekleşmemiştir.

Bu isyanın önemi, şekli ve bastırılışı ile değil kendinden sonraki isyan halkasının başlangıcı olmasındandır. 2 Ekim 1924 yılında son bulan bu isyandan, Şeyh Sait isyanına kadar bölgesel ve daha küçük çaplı olan 1925 yılında Siirt, Sason ve Silvan bölgelerinde Raçkotan ve Raman İsyanı, Hakkari bölgesinde Şemdinli İsyanı, yine Siirt bölgesinde Sason İsyanı vuku bulmuştur. Bu isyanlara ait tatminkar kaynaklara ulaşılamadığı ve küçük çaplı oldukları için bu isyanlara değinilmeden bir diğer önemli isyan olan Şeyh Sait isyanı açıklanacaktır.


 
 

Sayfa Başına Dön

 
     

Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam