Tablolar

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Savaşta yasalar susar.   Marcus Tullius Cicero
bosluk
     
 
Tarihi Eserler
Hızlı Ara
 
  Tarihi Eserler » Muğla » Beçin Kalesi (Milas)
 
   
 
 
Beçin Kalesi (Milas)
Beçin Kalesi (Milas)

Muğla Milas ilçesi, Milas-Ören yolu üzerinde, ilçe merkezine yaklaşık 5 km. uzaklıkta Mutluca (Beçin) Köyü’nde bulunan bu kale Bizans döneminde yapılmıştır. Yapımında çevresindeki antik yapıların taşlarından yararlanılmıştır. Yöreye hâkim olan Menteşeoğulları bu kaleyi de onarmıştır.

Kayalık bir tepe üzerinde bulunan kaleye 2.80 m. genişliğinde bir merdivenle çıkılmaktadır. Kesme taş ve moloz taştan yapılan kalenin kule ve burçları oldukça sağlam bir durumdadır. Kale girişi büyük bir kule şeklinde olup, çift surlarla korunaklı bir görünümdedir. Kalenin güneyinde 1.50 m. kalınlığında surlar günümüze iyi bir durumda gelebilmiştir.

Evliya Çelebi, bugün toprakla dolmuş olmasına rağmen 10 kulaç derinliğinde bir hendek ve bu hendeğin üzerinde de zemberekli bir köprü olduğunu belirtmiştir. Batısında ise mağaralara kadar yönelen bir yol bulunmaktadır.

Kale kapısının güneydoğusunda meydanın uçurum yönünde büyük bir çeşme bulunmaktadır. Kale meydanından 350-400 m. güneyde şehri çevreleyen 1,5 m. kalınlığında sur kalıntıları görülmektedir.

 
Muğla Sivil Mimari Örnekleri Marmaris Kalesi (Marmaris)

Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam