Tablolar

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Onur, erdemin armağanıdır   Cicero
bosluk
     
 
Tarihi Eserler
Hızlı Ara
 
  Tarihi Eserler » Muğla » Muğla Kümbetleri
 
   
 
 
Muğla Kümbetleri
Muğla Kümbetleri

Muğla ili Bodrum ilçesinde benzerlerine Antalya yöresinde de rastlanan ve kümbet ismi verilen su sarnıçları bulunmaktadır. Yaz aylarının çok sıcak geçtiği Bodrum’a su getirmek yerine kuyular açılmış ve ayrıca yağmur sularının toplanması için sel yataklarının ağzına kümbetler yapılmıştır. Bu kümbetler 10 m. çapında daire planlı 1/3 küre parçası şeklinde yapılmış sarnıçlardır.

İlk defa Sultan III.Mustafa zamanında yapılan bu tür sarnıçların benzerlerine başka yerlerde rastlamak mümkün değildir. Bu sarnıçlara sel yatakları küçük kanallarla bağlanmış ve bunun yanı sıra oldukça geniş kubbesinden de içeriye yağmur sularının süzülmesi ve toplanmasına olanak sağlanmıştır. Bu yapıların oldukça geniş taş beden duvarları üzerine taş ve tuğla karışımı yayvan kubbeler oturtulmuştur. İç mekânın havalandırılması ve aydınlatılması için de küçük pencereler kubbe ile duvarların birleştiği yere yerleştirilmiştir.

Kümbetlerin içerisine girilen giriş kapılarının üzerine bazen kitabeler de yerleştirilmiştir. Çoğunlukla giriş kapısından on basamaklı bir merdivenle içerisine inilen kümbetler horasan harcı ile sıvanmış, sonra da üzerlerine su geçirmezliği sağlayabilmek için zeytinyağı sürülmüştür. Kümbetlerin dışarıya taşma kanalı bulunmamaktadır veya yapılmış olan kanallar da günümüzde kapatılmıştır. İlk yapılışlarında kümbetlerin içerisi su dolduğunda kapaklarla kanallar kapatılmakta idi.

Bodrum ve çevresindeki bu kümbetlerin her biri 200 ton kadar suyu topladığı sanılmaktadır. Günümüzde bunların çoğundan da yararlanılmaktadır.

 

 
Muğla Yel Değirmenleri Selimiye Abdülfettah Ağa Hanı (Milas)

Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam