Tablolar

Ana Sayfa
Biyografiler Tarih Sözlüğü Haberler Makaleler Görüş ve Önerileriniz Kütüphane Linkler Arama Kaynakça

Silahlar Sorularla Osmanlı Tarihi Eserler Tablolar Osmanlıca Sözlük
Akıllı olmak birşey değil, mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır   Descartes
bosluk
     
 
Tarihi Eserler
Hızlı Ara
 
  Tarihi Eserler » Burdur » DENGERE (BÖLMEPINAR) CAMİİ (Burdur)
 
   
 
 
DENGERE (BÖLMEPINAR) CAMİİ (Burdur)
DENGERE (BÖLMEPINAR) CAMİİ (Burdur)

Çavdıra bağlı Bölmepınar adı ile bilinen Dengere Köyündedir. Selçuklu ve beylikler dönemi ahşap direkli, toprak damlı camilerin Osmanlılar döneminde (XV ve XVI. yy) yapılmış örneklerindendir. Kitabesi olmadığından kim tarafından ve ne zaman yapıldığı belli değildir. Dengere camiinin duvarındaki taşlardan birine 1661 tarihi kazınmıştır.Bir gerçek payı olsa gerektir. Cami minaresi ve şadırvanı ile birlikte bir bütün teşkil etmektedir. Yaklaşık kare planlıdır. Caminin ortasındaki dört direk çatısını tutmakta ve camiiyi üç sahına ayırmaktadır. Tavan düz kirişlerle süslüdür.

Ahşap sütunlar sekiz yüzlüdür. Ayaklar klasik devir mermer sütunlardandır. Camiide hem asma kat hem tavan konsolları, yastıklar, korkuluk parmaklıkları, boyalı süslü pervazlar yani genel olarak tavan ahşap işçiliği ile seyre doyulmayacak bir güzelliktedir. Minber ahşaptan kündekari ve boyalı olarak yapılmıştır.

Minberde pervaz ve ahşap yüzlerde geometrik boyama süsler vardır. Minber alemine geçiş de çok süslü, alemkoniktir. Mihrap alçıdan boyalı sütuncuk ve yüzlerle süslü, duvara geçiş üçgen bindirmelerledir. İki kanatlı ahşap kapı oyma-geçme (kündekari) tekniğindedir. Camiinin esas örtüsü olan düz toprak dam sonradan kısmen kaldırılıp üzerine çatı yapılarak çinko ile örtülmüştür. 1968 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiş, tamamen yıkılan batı duvarı yeniden yapılmıştır.

 
DÖRTAYAK TÜRBESİ (Burdur) ÇELİKBAŞLAR EVİ (Burdur)

Yorumlar
Yorum Ekle  
 
 
Sitemiz bilgilendirme amaçlıdır, kesinlikle ticari bir amaç gütmemektedir.
Bu sayfa En iyi 1024x768 boyutlarında Görüntülenmektedir. E-Tarih.org - Farkedermi@WebTeam